Microsoft kocha Linuksa. Otwarty PowerShell jest tego dowodem

Microsoft znów pokazał, że kocha Linuksa. Ceniony, zaawansowany interpreter poleceń PowerShell został udostępniony na Linuksa i OS X, a na Githubie znalazł się jego kod źródłowy.

Microsoft kocha Linuksa. Otwarty PowerShell jest tego dowodem

Microsoft podkreśla, że dzisiejszy świat jest wieloplatformowy, wielochmurowy i wielosystemowy. Zamiast walczyć z wiatrakami, jak to miał w zwyczaju jeszcze kilka lat temu, wychodzi naprzeciw potrzebom klientów i będzie starał się ułatwić pracę w zróżnicowanych środowiskach. PowerShell, ceniony przez administratorów i wymagających użytkowników, jest jednym z narzędzi, które powinny znaleźć się na wielu platformach.

Obraz

Obecność PowerShella na innych niż Windows systemach to nie to samo, co wydanie kompilacji pierwszego z brzegu interpretera poleceń. To narzędzie to coś więcej. Przede wszystkim jest zorientowane zadaniowo i może pracować ze zbiorami danych (CSV, XML, JSON i podobne), a także specyficzny, choć intuicyjny, język skryptowy. Całość powstała na bazie .NET Framework i może być wykorzystana nie tylko do bieżących zadań, ale też do automatyzacji zarządzania systemem.

Jeśli wierzyć słowom z bloga Azure, cała firma pracuje obecnie nad tworzeniem narzędzi, które pozwolą zarządzać dowolnym systemem z dowolnego miejsca i dowolnego urządzenia w taki sam sposób. To podejście ma oczywiście sporo sensu z punktu widzenia ekonomii – jedna na trzy maszyny wirtualne w Microsoft Azure działa z Linuksem. Nie ma też powodu, by wstydzić się kodu źródłowego – prawie 60% aplikacji w Azure Marketplace to narzędzia otwarte.

PowerShell nie jest pierwszy i z pewnością nie będzie ostatni. Niedawno otwarta została platforma .NET, bez czego przeniesienie PowerShella na inne systemy nie byłoby możliwe. Wydany został też SQL Server dla Linuksa, a na Windowsie 10 pojawił się stary, dobry Bash. Na Linuksie można skorzystać też z Operations Management Suite.

PowerShella możecie pobrać z naszej bazy programów dla Windowsa i OS X. Nowicjuszom polecam zasoby edukacyjne z GitHuba, kursu online i oczywiście strony PowerShell.org.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (93)