Microsoft oddaje .NET światu Open Source. 24 projekty pod opieką nowej fundacji

Podczas tegorocznej konferencji BUILD Microsoft zrobił rzecz,niezwykłą. Wiele kluczowychelementów programistycznego frameworku .NET zostało otwartych ioddanych pod opiekę specjalnie w tym celu powołanej fundacji. W jejzarządzie znalazł się m.in. Miguel de Icaza, programista znanyprzede wszystkim z prac nad Mono, opensource'ową implementacją.NET-u.

04.04.2014 13:45

.NET, będący dziś jednym z najczęściej wybieranych przezprogramistów Windows frameworków, nie kojarzył się do tej poryjakoś specjalnie z ruchem Open Source. Oczywiście nic nieprzeszkadzało programistom w wydawaniu swojego kodu na otwartychlicencjach (i publikowania ich w serwisie CodePlex), ale samainfrastruktura, biblioteki, kompilator i inne narzędzia byływłasnościowymi, zamkniętymi narzędziami Microsoftu. DecyzjaRedmond jest więc dla wszystkich ogromnym zaskoczeniem.

Obraz

Nad rozwojem 24 projektów czuwać będzie .NETFoundation, w której trzyosobowym zarządzie oprócz Miguela deIcazy znaleźć się mają przedstawiciele Microsoft OpenTechnologies i zespołu deweloperskiego .NET Microsoftu.Najważniejsze z nich to ASP.NET MVC i ASP.NET Web API, EntityFramework, .NET Micro Framework, .NET Compiler Platform, .NETReactive Extensions, Windows Azure .Net SDK, a także bibliotekiMimeKit i Mailkit od Xamarin, firmy de Icazy.

Większość z tych projektów udostępniona została na wolnejlicencji Apache 2.0, choć oczywiście Microsoft woli mówić tu ootwartości, a nie wolnościw sensie uznawanym przez FreeSoftware Foundation. To się pewnie nie zmieni – Richard Stallmannie chciał nigdy okazać sympatii nawet rozwijanemu na licencji GPLprojektowi Mono, mimo że Microsoft solennie zapewniał, że nigdynie wykorzysta swoich patentów na .NET przeciwko projektom ootwartym kodzie źródłowym.

Największe zainteresowanie wzbudziło udostępnienie kodukompilatora .NET, znanego wcześniej pod nazwą kodową „Roslyn”.Przynosi on nowe wersje kompilatorów C# i VB, a także API dokompilatora-jako-usługi. Otwarcie tego projektu prowadzi dowyprowadzenia .NET poza Windows – nie przypadkiem de Icaza podczasswojej prezentacji pokazał, jak .NET Compiler Plaform działa naMacbooku z OS-em X, w ramach środowiska deweloperskiego XamarinStudio. Interfejsy kompilatora dają bowiem bezpośredni dostęp dowszystkich elementów łańcucha budowania, od analizatorów składnipo generatory kodu, dzięki czemu niezależni deweloperzy mogą łatwotworzyć własne narzędzia, w pełni zgodne z rozwiązaniamiMicrosoftu.

W najbliższych miesiącach pod skrzydła .NET Foundation trafićmają kolejne komponenty i biblioteki od Microsoftu, a takżepartnerów Microsoftu, tworzących dla .NET komercyjne rozwiązania.Już teraz swoje zainteresowanie udziałem zapowiedziały firmy takiejak Glimpse, Umbraco i IdentityMine.

Trzeba przypomnieć, że nie jest to pierwsza opensource'owafundacja, za którą stoi Microsoft. Wcześniej już Redmond powołałodo życia FundacjęOutercurve, opiekującą się już kilkudziesięciomatechnologiami. Fundacja ta intensywnie współpracuje z wielomainnymi organizacjami tego typu, w zeszłym roku przewodniczącym jejrady dyrektorów został Jim Jagielski, współzałożycielelFundacji Apache. Czemu więc powoływać nową fundację, specjalniedla projektów .NET? Soma Somasegar, dyrektor pionu programistycznegoMicrosoftu wyjaśnia, że taka decyzja wzięła się z przekonania,że zajmująca się wyłącznie .NET-em organizacja będzienajszybszym i najskuteczniejszym sposobem wprowadzenia .NET do świataotwartego kodu źródłowego.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)