Minecraft coraz popularniejszy pośród kartografów i geologów
Gra Minecraft już dawno okazała się świetnym narzędziem kreatywnym nie tylko jeśli o wspólną zabawę z przyjaciółmi w budowanie chodzi, lecz również odtwarzanie znanych lokacji w kanciastej formie. Mieliśmy już krajobrazy rodem z serialu Gra o tron, Minas Tirith z Władcy pierścieni czy fortyfikacje żywcem wyjęte z anime Attack on Titan, ale na tytuł zwróciły też uwagę poważne organizacje, zajmujące się mapami naszego globu. Rada British Geological Survey udostępniła do pobrania Wielką Brytanię z bloczków.
28.08.2014 09:42
Dobrze kojarzycie, że Anglię już ktoś kiedyś przenosił do Minecrafta. Pod koniec zeszłego roku agencja Ordnance Survey wypuściła nieociosane odzwierciedlenie przeszło 220 tysięcy kilometrów kwadratowych rzeczywistych terenów, złożonych z 22 miliardów sześciokątów, aby udowodnić, że nikt nie zna lepiej kraju Szekspira niż ona. Jeżeli przyjrzelibyśmy się sprawie dosłownie od podszewki, to nowa propozycja w postaci map od BGS jest jednak bezkonkurencyjna. Skupiono się nie tylko na ukształtowaniu terenu bowiem, lecz także na w miarę dokładnym modelu geologicznym. Innymi słowy, kopiąc natrafiamy mniej więcej na takie powierzchnie, jakie napotkalibyśmy w rzeczywistości.
Wszystko jest naturalnie lekko umowne, bo na różnych głębokościach odnajduje się w świecie rzeczywistym różne podłoża np. mineralne, ale i tak uproszczony model robi wrażenie. Nie bez znaczenia była tutaj dostępność masy różnorakich bloczków o odmiennych właściwościach i wyglądzie w samym Minecrafcie. Brytyjczycy w swoim projekcie wykorzystali przede wszystkim piasek, ziemię oraz kamienie, nie zapominając jednak o chociaż wizualnym odtworzeniu dróg o różnorakiej nawierzchni (stąd też diamentowe czy szmaragdowe szosy, których niestety próżno szukać nam naprawdę).
Nowa minecraftowa Wielka Brytania zajmuje po rozpakowaniu blisko 5,5 GB i do uruchomienia poza kopią gry wymaga jeszcze 4 GB RAM, żeby móc załadować się do pamięci. Instalacja to kwestia wrzucenia plików do odpowiedniego folderu. Aby ułatwić graczom poruszanie się po ogromnym obszarze, British Geological Survey przygotowało z Google specjalną mapę, ułatwiającą odnalezienie się w świecie oraz teleportację pod wskazane koordynaty. W końcu to ponad 12 tysięcy kilometrów samej linii brzegowej...
W przenoszenie kraju do Minecrafta bawiła się także chociażby Dania, co zaowocowało między innymi wkroczeniem na jej cyfrowe tereny wojsk amerykańskich oraz dumnym rozstawianiem flag na lewo i prawo. Miło byłoby mimo wszystko jednak kiedyś doczekać się w miarę dokładnej Polski w mocno kanciastym ujęciu. Kto się podejmie wyzwania?