Minister Boni: rząd zmierzy się z ACTA, blokowaniem sieci i retencją

Fundacja Panoptykon, która kompleksowo zajmuje się problematyką nadzoru nad obywatelami, zamieściła na swojej stronie podsumowanie kolejnego spotkania z rządem. Po raz pierwszy poruszony został temat ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) — międzynarodowego porozumienia w sprawie walki z naruszaniem własności intelektualnej.

Stanowisko Ministra Boniego pokrywa się z opinią fundacji. Jeszcze przed wakacjami rząd będzie musiał się zmierzyć z trzema „ostrymi” problemami: blokowaniem sieci, retencją danych i ACTA. Porozumienie ACTA to nowy temat w dyskusjach z rządem. Dokument został ukończony i czeka na przyjęcie przez Unię Europejską, na czym bardzo zależy firmom i organizacjom związanym z przemysłem rozrywkowym. Nie brakuje również głosów krytyki ze strony organizacji pozarządowych i Parlamentu Europejskiego. Rząd ma zamiar rozważyć argumenty obu stron sporu i zająć adekwatne stanowisko w najbliższym czasie.

Temat retencji danych, czyli magazynowania zapisów rozmów, poczty elektronicznej czy wiadomości SMS przez firmy telekomunikacyjne, będzie dalej rozwijany na spotkaniu międzyresortowego zespołu „Polska cyfrowa” w MSWiA. Na temat blokowania treści w Internecie rząd nie ma jeszcze stanowiska. Niedawno Premier Tusk prosił internautów o pomoc w ocenie, czy ważniejsze jest blokowaniu szkodliwych treści (mowa o pornografii dziecięcej), czy nieingerowanie w funkcjonowanie Internetu.

Polski rząd w lipcu przejmie prezydenturę w Unii Europejskiej i będzie musiał wypowiedzieć się również w sprawie kontroli i nadzoru w sieci. Minister Boni słusznie zauważył, że rząd powinien pilnować naszych stanowisk europejskich, żeby nie rozmijały się z wewnętrznymi ustaleniami. Miejmy nadzieję, że politycy opowiedzą się za wolnością Internetu, a walka z piratami będzie uczciwa i bez nadużyć.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (32)