Motorola chce zablokować sprzedaż Xboksa 360

Na arenie wojen patentowych Motorola odniosła właśnie małe zwycięstwo nad Microsoftem. Te dwie firmy prowadzą potyczkę od czasów, kiedy Microsoft zażyczył sobie opłat od każdego producenta urządzeń z Androidem. Warto przypomnieć, że zarabia na tym więcej, niż na sprzedaży własnego Windows Phone. Producent telefonów w ramach zemsty skarży firmę z Redmond za wykorzystanie formatu H.264 i technologii związanej z Wi-Fi.

Wstępny werdykt (PDF) amerykańskiej Komisji Handlu Międzynarodowego mówi, że Microsoft istotnie naruszył 4 z należących do Motoroli patentów. Jest to jedynie wynik wstępnych analiz, który jeszcze niczego nie przesądza, jednak gdyby werdykt miał już moc prawną, doszłoby do wycofania konsoli Xbox 360 ze sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Nie wyklucza się, że patenty, o których mowa, naruszają również inne produkty Microsoftu.

Prawomocnej decyzji w sprawie konsoli należy spodziewać się w sierpniu. Jeśli Komisja będzie nadal przychylna Motoroli, Microsoft będzie musiał postarać się o zdobycie licencji na stosowane technologie, lub sprzątnąć swoją konsolę z półek w amerykańskich sklepach. Microsoft raczej nie odpuści — Xbox 360 jest integralną częścią rodzącego się ekosystemu produktów pochodzących z Redmond. Bez konsoli straci sens cała „rozrywkowa” część Microsoftu. Motorola, za zgodą Google'a, życzy sobie opłaty licencyjnej wysokości 2,25% ceny urządzenia za każde urządzenie naruszające patenty. Jeśli Komisja podtrzyma tę wysokość opłaty, Microsoft będzie winien Motoroli kilka miliardów dolarów rocznie za samą konsolę.

Microsoft może mieć również nadzieję, że w Unii Europejskiej sprawa przyjmie odmienny tor. Regulatorzy UE przyglądają się poczynaniom Motoroli i wkrótce zdecydują, czy producent telefonów nie żąda zbyt wysokich opłat licencyjnych. W przyszłym tygodniu dowiemy się, czy zagrożona jest sprzedaż Windowsa 7 i Xboksa 360 w Niemczech. Microsoft na wszelki wypadek już przeniósł swoje centrum dystrybucji do Holandii.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (57)