Mozilla znowu w ariergardzie. 64‑bitowy Firefox dla Windows na wiosnę 2015

64-bitowe przeglądarki na Linuksie to standard od wielu lat. NaWindows tak dobrze nie jest. Osoby chcące korzystać z 64-bitowejprzeglądarki w 64-bitowym Windows muszą sięgnąć po InternetExplorera, Chrome (od wersji 37) czy niezależnekompilacje Firefoksa, takie jak Cyberfox czy PaleMoon. Mozillawreszcie zdecydowała się jednak zmienić ten stan rzeczy,zapowiadając oficjalnego 64-bitowego Firefoksa na pierwszy kwartałprzyszłego roku.

Informacje temu poświęcone można znaleźć na oficjalnejwiki Mozilli. Projekt Firefox/win64 otrzymał właśnie zieloneświatło. Lepiej późno niż wcale – decydenci Fundacjizauważyli, że już 50% użytkowników Firefoksa na Windows korzystaz 64-bitowej wersji systemu. I choć nie jest łatwo wytłumaczyćtypowemu użytkownikowi przeglądarki, na co mu ta 64-bitowa wersja,to jednak ma to spore znaczenie dla zachowania konkurencyjnościFirefoksa, szczególnie z perspektywy deweloperów zaawansowanychaplikacji webowych i gier.

Obraz

Poważnych przeszkód technicznych do wprowadzenia na rynekFirefoksa/win64 nie ma – takie kompilacje na własny użytekdeweloperzy Mozilli przygotowywali już od dawna. Potrzebne sąprzede wszystkim prace wykończeniowe, testy jakości i testykompatybilności, by zapewnić poprawność współpracy z dostępnymiwtyczkami.

Prace nad 64-bitowym Firefoksem dla Windows przebiegać będą wtrzech etapach. W pierwszym przygotowany zostanie oddzielnyinstalator, oferowany przez stronę pobierania przeglądarki tym,którzy wyrazili zainteresowanie przetestowaniem tej wersji. W tymetapie nie będą jeszcze działały wtyczki i większość binarnychrozszerzeń.

Drugi etap to przygotowanie uniwersalnego instalatora, którebędzie pozwalał na zainstalowanie zarówno 32- jak i 64-bitowejwersji. Do tego czasu powinno udać się zastąpić wtyczkę Flashaprzez wbudowany w Firefoksa interpreter Shumway, więc kompatybilnośćz tą kluczową wciąż dla współczesnego WWW wtyczką nie będzieproblemem. W trzecim etapie zostanie rozwiązana kwestiaautomatycznych aktualizacji 64-bitowego Firefoksa i trafi on dostabilnego kanału wydawniczego.

Ten pierwszy etap miałby być ukończony przed wydaniem Firefoksa37 w kanale stabilnym, czyli do końca marca 2015 roku. Wcześniej64-bitowe kompilacje pojawiłyby się w kanałach Nightly i Aurora,do samodzielnego zainstalowania dla zainteresowanych testerów.Pozostaje kwestią otwartą, czy będąc ostatnimi na rynku,deweloperzy Mozilli będą tą kwestią mieli kogo zainteresować.Popularność Firefoksa maleje z miesiąca na miesiąc, tak w skaliglobalnej, jak i na naszymrynku, przez tyle lat Firefoksowi sprzyjającym. Dziś wyraźnymliderem rynku przeglądarek jest Chrome, a większość działań,które Mozilla podejmuje, wydaje się jedynie próbą naśladowanialidera.

Nie zapominajmy także o jeszcze jednej istotnej kwestii. Umowareklamowa Google z Mozillą o ustawieniu domyślnej wyszukiwarki, zktórej pochodzi zdecydowana większość pieniędzy Fundacji, kończysię w listopadzie tego roku – i nie ma żadnych gwarancji na to,że Google zechce ją odnowić na równie korzystnych warunkach cotrzy lata temu (o ile w ogóle zechce). Pozbawiona hojnegofinansowania z Mountain View Mozilla będzie miała problemy zeznalezieniem pieniędzy na wszystkie swoje ambitne projekty. Gdybytrzeba było wybierać między 64-bitowym Firefoksem na Windows awalką o równość płci pod hashtagiem #HeForShe, wybór dlaFundacji może okazać się niełatwy.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (69)