MyBB 1.8 dostępne w wersji Alpha — sprawdzamy co nowego oferuje

Fora dyskusyjne to twory pozwalające prowadzić dyskusje w sposób bardzo wygodny, a zarazem odizolowany od sieci społecznościowych, w których życiu nie każdy chce mieć swój udział. Przez lata ewoluowały one i były nie tylko udoskonalane, ale również obudowywane coraz większą liczą funkcji. Dotyczy to zarówno rozwiązań płatnych, jak popularne Invision Power Board, ale także darmowych: phpBB, SMF czy MyBB. Wystarczy wspomnieć, że niedawno istną rewolucję przeszło forum samych Dobrychprogramów. Dzisiaj natomiast zadebiutowała długo oczekiwana wersja testowa zdobywającego z roku na rok coraz większą popularność MyBB. Jakie zmiany przynosi i czego możemy się spodziewać?

MyBB 1.8 dostępne w wersji Alpha — sprawdzamy co nowego oferuje
Redakcja

22.01.2014 | aktual.: 25.01.2014 14:43

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

O nowej wersji MyBB, silnika wykorzystującego do działania PHP oraz bazę danych MySQL, mówiło się wiele już od początku 2012 roku. Pierwotnie zakładano, że od razu pojawi się wersja 2.0 zbudowana w oparciu o framework Yii oraz system szablonów Twig, lecz póki co nadal znajduje się ona w fazie planowania i nic nie wskazuje, aby miała szybko z niej wyjść. W międzyczasie pojawiły się natomiast informacje o nowej gałęzi 1.8, która miałaby wprowadzać kilka ciekawych funkcji, a zarazem stanowić coś na miano „mostu” pomiędzy dotychczasowymi rozwiązaniami (wersja 1.6), a czymś zupełnie nowym prezentowanym przez wersję 2.0. Patrząc się na plany ciężko odnieść wrażenie, jakby miało to szanse na sukces i było prawdziwym wyjaśnieniem tej sytuacji: o ile nowe funkcje da się wyjaśnić, o tyle brak zmian w fundamentalnych kwestiach w niczym nie przybliża tej wersji do tego, aby mogła być tytułowana mostem.

Zmiany mimo wszystko są dosyć spore, może dlatego, że dotyczą głównie sfery wizualnej. Użytkowników wita nowy instalator, nowa skórka forum (niestety nadal brak zintegrowanego rozwiązania dla urządzeń mobilnych), a także nowy wygląd panelu administracyjnego. Przezroczystą, ale bardzo ważną zmianą jest zastąpienie stosowanego do tej pory javascripowego frameworka Prototype przez bardzo popularny jQuery. Pozwolić to ma na większą zgodność z licznymi dodatkami, a także ułatwienie ich rozwoju. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w tej wersji zadebiutował także mechanizm kosza. Po aktywacji odpowiedniej funkcji usuwane posty i tematy nie są faktycznie usuwane, a jedynie ukrywane i możliwe do przywrócenia (tzw. „soft delete”). Podczas pisania nowych wiadomości widać z kolei zupełnie nowy edytor WYSIWYG mający na celu ułatwienie formatowania wiadomości. Dla użytkowników istotną zmianą może być także integracja z systemem awatarów Gravatar, czyli scentralizowany system ich wyświetlania na podstawie używanego przez konkretną osobę adresu email.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Gdy przyjrzeć się nieco głębiej, okazuje się, że zmian jest jeszcze więcej. Podczas wędrówki po panelu administracyjnym przypominają o sobie bardziej rozbudowane narzędzia do tworzenia własnych opcji moderatorskich – mechanizm ten pozwala na tworzenie akcji składających się z określonych działań np. usuń post, zamknij temat, a na koniec przenieś do innego działu. Dodatkowe opcje przewidują także przyklejanie, oraz więcej opcji związanych z ankietami zawartymi w tematach. Miłą zmianą jest zintegrowanie systemu reputacji z postami poprzez możliwość ich oceniania i przydzielania za nie punktów reputacji z komentarzem. Z pewnością na wielu forach pozwoli to wyeliminować stosowane do tej pory zewnętrzne modyfikacje. Także dodatkowe pola w profilach dorobiły się możliwości wyświetlania informacji w widoku tematu. Ostatnią większą zmianą jest nowy system kolorowania składni podczas edycji szablonów, który znacznie lepiej spełnia swoje zadanie i ułatwia dokonywanie zmian wprost z panelu administracyjnego.

Nowe wydanie jest oznaczone jako wersja Alpha i w żadnym wypadku nie nadaje się do używania w środowisku produkcyjnym chociażby ze względu na możliwość istnienia luk bezpieczeństwa. Warto także dodać, że póki co wydanie to nie jest oficjalnie wspierane przez grupę zajmującą się pomocą techniczną, więc nie ma co szukać pomocy na oficjalnym forum MyBB. Wydanie zostanie nim objęte dopiero w późniejszym okresie. Całość jest dostępna w serwisie GitHub i na oficjalnym forum projektu, każdy może pobrać pakiet, przetestować go, zapoznać się z wdrożonymi zmianami, a także zgłosić ewentualne odkryte problemy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)