Na dobre i na złe z „paletką” z Biedronki
[img=Luna]
Dawno temu, a dokładnie 5 miesięcy temu, zakupiłem phablet myphone Luna w Biedronce. Wcześniej kupowałem telefony bardziej znanych marek, ale skusił mnie duży wyświetlacz, parametry i przyzwoita cena 599 zł. Trochę bałem się produktu tej firmy, czy oby nie zdefektuje po krótkim czasie użytkowania, czy będą jakieś późniejsze aktualizacje. Zaryzykowałem i nie pożałowałem.
Parametry techniczne
Jakość wykonania, wyposażenie
Złośliwcy mówią, iż Luna wygląda jak "paletka", co jest trochę prawdą, jest dość duża o wymiarach 157,60 x 77,60 mm, ale o małej grubości 7,90 mm. Pomimo to, sprawia wrażenie dość eleganckiego. Telefon wykonany jest z matowego plastiku, od frontu pokryty taflą szkła ochronnego "Dragontrail". Całość jest dobrze spasowania, nic nie trzeszczy. W ciągu mojego dość intensywnego użytkowania, nic się nie rozwarstwiło, nie odpadł żaden guzik głośności i blokady. Telefon zawsze trzymałem w etui z naklejoną folią ochronną na wyświetlacz, dlatego nie mogę napisać czy ulega zarysowaniom. Tylko raz spadł mi z metra na parkiet na odsłoniętą boczną krawędź, ale nic się nie uszkodziło. Na wyposażeniu znajdziemy standardowy zestaw słuchawkowy i ładowarkę z odłączanym kablem USB. Także dodano folię ochraniającą ekran i starter "Tu Biedronka" z 1 GB internetu przez pierwsze 4 miesiące. A dzięki temu, że Luna posiada Dual SIM, to można ją bez problemu wykorzystać.
Multimedia
Duży wyświetlacz 5.5" IPS o rozdzielczości 1280 x 720 px z dość dobrym odwzorowaniem kolorów i kątami widzenia, sprawuje się świetnie w przeglądaniu internetu, w oglądaniu filmów, czy graniu w gry. Na zewnątrz w słoneczny dzień, przy przestawieniu podświetlenia na auto, można ze spokojem wszystko odczytać. Żywotność pikseli na razie mnie nie rozczarowała, a także dwa tylne głośniki stereo, które nie trzeszczą pomimo, że czasami wielogodzinne słucham przez nie radia. Co do jakości wykonywanych rozmów nie można się przyczepić. Sześciordzeniowy procesor MediaTek taktowany zegarem procesora 1,5 GHz jest przyzwoity w działaniu, tzw. "przycięcia" zdarzają się bardzo rzadko. Jedynie RAM'u przydałoby się trochę więcej, 1 GB to trochę mało na dzisiejsze licznie wgrane apki. Natomiast pamieć wewnętrzna telefonu to 8 GB, którą można rozszerzyć do 32 GB. Jeśli chodzi o 8 Mpx aparat z autofocusem, to szału nie ma. Przy dobrym świetle można nim zrobić całkiem przyzwoite zdjęcia, natomiast przy słabym oświetleniu potrafi pojawić się dużo szumu, czyli cyfrowej ziarnistości. Video można kręcić w rozdzielczości Full HD o podobnej jakości co pstrykane fotki.
Bateria
Bateria 2400 mAh wytrzymuje przy średnim użytkowaniu ok 3 dni. Natomiast przy całym dniu bawienia się, można ją rozładować w ciągu jednego dnia. W stanie czuwania, pozostawiona sama sobie na urlopie, wytrzymała 9 dni. Po 5 miesiącach użytkowania, nie zauważyłem drastycznego zmniejszenia pojemności. Jedyną irytująca rzeczą był wskaźnik baterii, który nie pokazywał aktualnego stanu baterii, czyli np. z 90% po kilku godzinach potrafił nagle przeskoczyć na 60%. Na szczęście firma myphone wypuściła aktualizację, która naprawiła wskaźnik, a także dodatkowo usprawniła jeszcze bardziej działanie systemu. Jest to co prawda nadal wersja systemu 4.4.2, ale bardzo stabilna.
Testy
Phablet przetestowałem w dwóch popularnych programach: AnTuTu i Quadrant. Luna zdobyła całkiem dobrą punktację. Można zobaczyć miedzy jakimi urządzeniami się ulokowała.
- AnTuTu Benchmark v5.7
- Quadrant v2.1.1
Podsumowanie
Według mnie, Luna to bardzo udany phablet, z którego korzystam na co dzień z przyjemnością.
Na plus:
- duży, wyrazisty wyświetlacz, czytelny na zewnątrz w jasny dzień
- płynność działania
- dodatkowo dwa tylne głośniki stereo
- wsparcie ze strony firmy myphone - aktualizacja
- niewysoka cena
Na minus:
- aparat - czasami bardzo duża liczba szumu, nie ma rewelacji
- pamięć RAM - mogłoby być ciut więcej
Gdyby micro USB posiadało wsparcie OTG, by można było podłączyć pamięć pendrive, to byłoby już naprawdę super.