Najokrutniejsza gra w historii? Polskie Hatred w USA tylko dla dorosłych

Kontrowersje wokół Hatred nie słabną. W połowie grudnia pisaliśmy, że decyzję o przywróceniu gry na platformę Steam Greenlight podjął sam dyrektor Valve Software, Gabe Newell. Dziś wiadomo już jaką kategorię wiekową przyznała produkcji Entertainment Software Rating Board – organizacja określająca w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie progi wiekowe dla gier komputerowych. Wbrew pozorom, decyzję ESRB trudno uznać za wpisującą się w politykę organizacji.

Najokrutniejsza gra w historii? Polskie Hatred w USA tylko dla dorosłych

19.01.2015 | aktual.: 19.01.2015 13:32

Temat niekonsekwencji instytucji zajmujących się decydowaniem o kategoriach wiekowych gier komputerowych jest powszechnie znany. Według przyjętych założeń najwyższą kategorię Adults Only otrzymują nie najbrutalniejsze produkcje, ale te zawierające elementy związane z seksem i narkotykami. Przykładem niekonsekwencji może być przyznanie grze Postal 2 (znanej między innymi z oferowania możliwości dekapitacji przechodniów za pomocą łopaty i oddania moczu na zwłoki) kategorii Mature – gra jest zatem niezalecana dla osób poniżej siedemnastego roku życia. Z drugiej strony wydana w 2006 roku gra Playboy: The Mansion, symulator życia Hugh Hefnera, otrzymała kategorię Adults Only, przez co oficjalnie jest zakazana dla osób poniżej osiemnastego roku życia.

Obraz

Hatred jest trzecią grą komputerową w historii działalności ESRB, która otrzymała kategorię AO jedynie za brutalność i przemoc. Pierwszą z nich była Thrill Kill, która nigdy nie doczekała się premiery, kolejną Manhunt 2. W przypadku drugiej produkcji, producenci z Rockstar Games zdecydowali się jednak na ocenzurowanie gry tak, aby odpowiadała normom kategorii Mature. Decyzja dotycząca Hatred została uzasadniona obecnością krwi i brutalności, skrajnej przemocy i niecenzuralnego języka.

Duży wpływ na decyzję ESRB może mieć bijący już ze zwiastunów Hatred depresyjny i poważny nastrój gry. Brutalna przemoc w wydaniu Destructive Creations istotnie odróżnia się do tej obecnej w Postalu 2, która mimo wręcz patologicznego rozmachu, jest utrzymana w konwencji bardzo specyficznego humoru charakterystycznego dla studia Running With Scissors. Producenci Hatred także określają decyzję ESRB za zaskakującą, lecz uważają taki stan rzeczy za powód do dumy. O tym, czy powodem do dumy będą otrzymane przez grę recenzje, dowiemy się być może już w drugim kwartale tego roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)