Nie chcesz płacić za pałace ZAiKS-u? Podpisz petycję

Kampania pod hasłem „Nie płacę za pałace” została wymierzona w działania organizacji zbiorowego zarządzania – w szczególności w objęcie urządzeń mobilnych opłatą reprograficzną oraz opłat za słuchanie radia u fryzjera, kosmetyczki czy szewca. Niezadowolenie z tych działań, a także poparcie dla nie zawsze godziwie wynagradzanych artystów i transparentności ZAiKS-u internauci mogą wyrazić podpisując petycję na stronie akcji. Petycja kierowana jest do Premier Ewy Kopacz, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzaty Omilanowskiej oraz Posłów na Sejm RP i Senatorów RP.

Nie chcesz płacić za pałace ZAiKS-u? Podpisz petycję

Pałac w nazwie akcji jest nawiązaniem do kupionego w ubiegłym roku za 4,6 mln złotych obiektu w Janowicach, w którym oficjalnie ZAiKS planuje organizować wydarzenia kulturalne. Twarzą kampanii jest ulubiony fryzjer Internautów, Marcin Węgrzynowski, znany z tego, że przed wrocławskim sądem „ogolił ZAiKS”.

Nie Płacę Za Pałace!

Strona akcji informuje o proteście przeciwko zabieraniu naszych pieniędzy przez nietransparentne organizacje, które wydają je w sposób bulwersujący dla opinii publicznej. Pomysłodawcami są członkowie Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (ZIPSEE), którzy chcą zachęcić internautów do wspólnej obrony przed kolejnymi opłatami, jakie chce wprowadzać nielubiana organizacja. Pomysłodawcy akcji piszą także:

Nie zgadzamy się na nieefektywne zarządzanie pieniędzmi pobieranymi od przedsiębiorców i konsumentów przez organizacje niepodlegające społecznej kontroli.

Jako argumenty, mające nas przekonać do współpracy, przywołują nieliczne znane fakty dotyczące finansowania ZAiKS-u – płace średnie na poziomie 10 tysięcy złotych, wystawne kolacje z europosłami w Brukseli, noclegi w paryskich hotelach (podobno na koszt francuskiej organizacji), wspomniany wcześniej pałac, a także kilkuletnie opóźnienia w wypłatach należnych artystom wynagrodzeń. W porównaniu do przeciętnej pensji pracownika ZAiKS-u są one z resztą śmiesznie niskie.

W chwili publikacji artykułu petycję podpisało prawie 7,5 tysiąca osób. Poparcie dla akcji widać także w różnych portalach internetowych i w mediach społecznościowych, gdzie ZAiKS stara się bronić. Internauci pamiętają więcej, niż można by przypuszczać i w razie potrzeby są nawet w stanie przywołać finansowe potknięcia organizacji sprzed czterech lat.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (98)