Nowy 7‑zip wydany po 5 latach – tego czasu nie zmarnowano
Pięć lat przyszło czekać na stabilną wersję archiwizera7-zip, uważanego swego czasu przez wielu za najlepsze narzędzietego typu na Windowsa. Kolejne wersje alfa i beta wychodziły jednakregularnie, przynosząc setki ulepszeń. Przy okazji zmieniono sposóbnumeracji programu, i tak po stabilnej wersji 9.20 otrzymaliśmywersję 15.12. Jeśli nie korzystaliście do tej pory z kolejnychwydańbeta, to powodów, by zaktualizować swój archiwizer pojawiłosię naprawdę wiele.
23.11.2015 | aktual.: 23.11.2015 13:25
Przede wszystkim 7-zip przynosi znaczny wzrost wydajności,zauważalny przede wszystkim przy dużych archiwach .7z i obrazachdyskowych. Ulepszono także wsparcie dotychczasowych formatów –program radzi sobie np. z plikami ponad 4 GB w obrazach ISO, odtwrzauprawnienia NTFS z folderów w obrazach WIM, potrafi w formacie TARprzechowywać linki symboliczne, alternatywne strumienie danych izabezpieczenia plików, a także tworzyć wieloplikowesamorozpakowujące się archiwa w formacie 7z. Wprowadzono teżobsługę wielu nowych plikowych kontenerów – obsługiwane sąarchiwa RAR5, obrazy ext2/ext3/ext4, i pliki UEFI BIOS, QCOW2, VMDK iVDI.
Wspomnieć też warto o nowym instalatorze, wyświetlaniu ikonprogramu w menu kontekstowym plików, oraz nowym oknie dialogowym dotworzenia twardych i symbolicznych dowiązań. W trybie tekstowymprogram obsługuje teraz polecenie rn, pozwalające na zmianę nazwplików w archiwum czy h, do liczenia skrótów plików różnymifunkcjami kryptograficznymi (m.in. SHA-1 i SHA-256). Poprawiono teżoczywiście sporo błędów i usterek, z kompletną ich listąmożecie zapoznać się w dziennikuzmian programu.
Nową stabilną wersję 7-zipa znajdziecie w naszej bazieoprogramowania – program jest dostępny na wolnej licencji,korzystać mogą z niego wszyscy, także w zastosowaniachkomercyjnych. Jeśli jeszcze z niego nie korzystaliście, warto się7-zipem zainteresować, jego natywny format 7z jest o 30-50%efektywniejszy od formatu ZIP, a nawet w kompresji ZIP osiąga onwyniki 2-10% lepsze od programów konkurencyjnych, takich jak WinRAR.