Office na tablecie z Androidem – da się, ale warto mieć klawiaturę

Od wczoraj Microsoft zaczął rozsyłać zaproszenia do testowania aplikacji z pakietu Office dla Androida. Po zapisaniu się do odpowiedniej grupy w ramach Google Groups możliwe jest pobranie aplikacji ze sklepu Play. Dyskusje zaś prowadzone są na Yammerze.

Office na tablecie z Androidem – da się, ale warto mieć klawiaturę

Do testów udostępnione zostały trzy główne aplikacje pakietu: Word, Excel i PowerPoint. Instalacja przebiega bezproblemowo, aplikacje zajmują między 200 i 300 MB. Od razu po uruchomieniu można zalogować się do swojego konta Microsoft, aby uzyskać dostęp do edycji dokumentów, oraz do Dropboksa. Z każdej z aplikacji można drukować dokumenty za pośrednictwem Google CloudPrint. W każdej z nich znajdziemy także możliwość zgłoszenia błędu lub pomysłu na rozwinięcie możliwości.

Word

W wordzie kolorem przewodnim tradycyjnie jest niebieski. Interfejs aplikacji bardzo przypomina to, co zobaczymy na innych platformach – duże kafelki, prosty interfejs i miniatury dokumentów. Na wstępie do dyspozycji mamy kilka szablonów, od prostej notatki po menu restauracji. Możemy również od razu w aplikacji przeglądać zawartość Dropboksa i OneDrive, oraz dodać inne miejsce, gdzie przechowywane będą dokumenty. Historia otwieranych plików również będzie dostępna. Pliki pobrane z Dropboksa zostaną otwarte tylko do odczytu, ale można pobrać ich kopię do edycji.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Dostępne narzędzia edycji umożliwią stworzenie dokumentu z formatowaniem bardziej skomplikowanym niż narzędzia Google'a. Praca z Wordem jest przyjemna mimo braku myszki. Menu dostało dobrze zaprojektowane i wybieranie odpowiednich opcji na 8-calowym tablecie nie stanowi żadnego problemu. Gorzej jest z zaznaczaniem tekstu, ale w porównaniu choćby do aplikacji do obsługi SMS-ów można to zrobić naprawdę precyzyjnie. Operacje na kształtach, polach tekstowych i obrazach działają bez zarzutu, choć widać jeszcze problemy z optymalizacją.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Dokumenty zapisane w Wordzie można przeglądać jak książkę – wtedy aplikacja pozwoli przesuwać strony podobnie, jak czytniki ebooków. Mamy do dyspozycji także typowe dla czytników ustawienia, jak szerokość kolumny tekstu, zmiana tła i tym podobne. Jeśli tablet będzie trzymany poziomo, domyślnie tekst zostanie podzielony na dwie kolumny. W tym widoku można także korzystać z wyróżnienia, kopiować tekst, recenzować dokument i dodawać komentarze, co jednak jeszcze nie działa najlepiej. W Wordzie ponadto można zablokować włączanie klawiatury ekranowej.

Excel

Arkusz kalkulacyjny budzi największe obawy, gdy mówimy o pracy z ekranem dotykowym. Trafianie w małe komórki z danymi jest tu jednak o wiele łatwiejsze, niż w przypadku Arkuszy Google'a. Excel dla tabletów z Androidem pokazuje, że da się łatwo przenosić kolumny palcami i można bez obaw wprowadzać dane.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Wygodne zaznaczanie komórek idzie w parze z łatwym wybieraniem zakresów dla formuł i wykresów. Wstawianie wykresów działa tu z resztą zaskakująco dobrze i wcale nie trzeba do tego używać myszki. Widać, że Microsoft przykłada się do rozwijania tej aplikacji, bez której przecież firmy z całego świata nie mogłyby istnieć. Wszystkie formuły zostały zebrane w czytelne menu, po którym można komfortowo poruszać się mając do dyspozycji jedynie ekran dotykowy.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

PowerPoint

PowerPoint jako jedyna z aplikacji pakietu działa jedynie w orientacji poziomej. Jej możliwości nie odbiegają od tego, czego można spodziewać się po programie do tworzenia i przeglądania prezentacji – można łatwo dostać się do notatek powiązanych ze slajdami, można także przeglądać slajdy na pełnym ekranie i robić na nich notatki odręczne.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Narzędzia tworzenia znów okazały się zaskakująco wygodne. Mimo braku myszki, program nie sprawia żadnych problemów przy dodawaniu kształtów, grafik czy pisaniu. Układ treści na slajdzie można zmieniać wygodnymi kontrolkami, ale tu napotkamy podobne problemy, jak przy pracy z Wordem.

Jak pisać?

Urządzenia z ekranem dotykowym nie nadają się do wielu rzeczy i pisanie tekstów w Wordzie możemy do nich zaliczyć. Klawiatura ekranowa albo musi zostać zmniejszona, albo zasłoni znaczną część obszaru roboczego. Można oczywiście skorzystać z różnych rozwiązań, jak klawiatura pływająca, podzielona… ale to nadal nie zapewni komfortowej pracy. Niestety paski narzędzi zajmują tu za dużo miejsca.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Dlatego też, jeśli ktoś zamierza wykorzystywać Office'a do czegoś więcej niż przeglądania dokumentów, warto sięgnąć po urządzenie zewnętrzne. Komfort pracy wzrasta dzięki temu o rząd wielkości.

Niezależnie od klawiatury, jaką mamy w zasięgu, aplikacje zapowiadają się bardzo dobrze. Wiele osób w tym momencie zadaje sobie pytanie: po co Office na tablecie? Jednym z zastosowań jest przeglądanie dokumentów w biegu, w podróży albo w pozycji horyzontalnej na kanapie. Tablet jest sporo lżejszy niż służbowy laptop, często jest jedynym urządzeniem, jakie zabieramy ze sobą w podróż. Nie ma co ukrywać – niektóre rzeczy na tablecie robi się po prostu wygodniej.

Stabilny Office dla Androida powinien pojawić się w pierwszej połowie przyszłego roku. Aplikacje będą darmowe. W wersji podstawowej pozwolą przeglądać dokumenty, po zalogowaniu się na konto Microsoft odblokowana zostanie możliwość edycji. Dodatkowe funkcje zyskają, jeśli do konta przypisana jest subskrypcja Office 365.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (30)