Opublikowano ACTA

Po długich pracach Komisja Europejska opublikowała dzisiaj pierwszą wersję porozumienia antypirackiego ACTA (Anti-Conterfeiting Trade Agreement).

O odtajnienie dokumentów związanych z negocjacjami nad porozumieniem ACTA apelował Parlament Europejski w marcu tego roku. Parlamentarzyści domagali się ujawnienia materiałów z powodu wcześniejszych informacji o braku transparentności w negocjacjach prowadzonych w sprawie ACTA. Niektórzy z przedstawicieli PE krytycznie odnosili się też to tzw. „prawa trzech ostrzeżeń”. Ma ono umożliwić odcinanie osób nielegalnie ściągających pliki z Internetu. Tekst przeciekł do Sieci 24 marca, natomiast dzisiaj zdecydowano o jego oficjalnym udostępnieniu. Dokument jest dostępny w formacie PDF na stronach Komisji. Jest to dopiero szkic porozumienia, zatem mogą pojawić się całkiem spore zmiany.

Jak podała Komisja, ACTA nie proponuje wspomnianego „prawa trzech ostrzeżeń”, ani stopniowej reakcji na ściąganie pirackich materiałów przez internautów. Odniesiono się w ten sposób pośrednio do postulatów niektórych parlamentarzystów, którzy apelowali: ACTA nie powinno koncentrować się na ograniczaniu podstawowych praw obywateli dotyczących dostępu do Internetu. Tak pisał na swoim blogu Christian Engström z Partii Piratów. Zdaniem Komisji, porozumienie nie będzie atakować obywateli, natomiast ma zapewnić lepszą ochronę producentom, którzy posiadają prawa do sprzedawanych materiałów. ACTA nie będzie miało negatywnego wpływu na europejskich obywateli - zapewnia Komisja.

Porozumienie wprowadza m.in. ochronę dostawców Internetu przed pozwami za naruszenie dóbr osobistych. Nie będzie można więc pozywać operatora za to, że jego użytkownicy rozpowszechniają nielegalnie dane. Natomiast władze państw będą mogły zmusić dostawcę do blokowania bądź odłączania od Sieci, jeśli zostaną naruszone prawa autorskie albo w celach prewencyjnych. Podobny nakaz pojawi się w stosunku do właścicieli serwisów internetowych - będą oni musieli usuwać pirackie materiały. Za nielegalne uznano również nagrywanie za pomocą kamery filmów w kinie.

Najprawdopodobniej w niedługim czasie pojawią się kolejne wersje dokumentu. Później zajmie się nimi Parlament. Porozumienie ACTA, jeśli zostanie zatwierdzone, będzie obowiązywać w Australii, Japonii, Kanadzie, Korei, Meksyku, Maroku, Nowej Zelandii, Singapurze, Stanach Zjednoczonych Szwajcarii i Unii Europejskiej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (28)