Parallels Desktop to maszyna wirtualna, dzięki której można uruchamiać system Windows na Maku. Program został przygotowany do pracy z różnymi wersjami systemu Windows, ale można z jego pomocą zainstalować także różne dystrybucje Linuksa, Chrome OS-a, Androida oraz inne wersje OS X.
Parallels Desktop powstał, by ułatwić użytkownikom Maków pracę z programami dostępnymi tylko na Windowsie. Programy z systemu-gościa można uruchamiać na Maku na kilka sposobów – można zatrzymać pulpit Windowsa w oknie, można przenieść okna osobno na pulpit gospodarza i wreszcie można umieścić pulpit Windowsa na pełnym ekranie, jako jeden z wirtualnych pulpitów OS X. Z wieloma systemami można współdzielić pliki Maka i korzystać w nich z gestów dotykowych na gładziku, współdzielić schowek, sieć, a ponadto można podłączać urządzenia zewnętrzne do maszyny wirtualnej na życzenie. Programy z systemu Windows można dodawać do Launchera, z wielu z nich można korzystać także z poziomu Docka.
Instalacja systemów-gości jest bardzo prosta. Kreator nowych maszyn wirtualnych może sam znaleźć obraz instalacyjny systemu i dostosować optymalne ustawienia maszyny do wykonywanych zadań. Ponadto jest w stanie sam pobrać obrazy niektórych systemów i zapisywać oraz kopie stanu maszyn.
Parallels Desktop może zrobić użytek z 16 procesorów i 64 GB pamięci operacyjnej, można na nim uruchomić programy wymagające DirectX 10.
Wersja testowa Parallels Desktop działa przez 14 dni. W sprzedaży dostępne są tańsze uaktualnienia oraz wersja dla studentów. Do niektórych zakupów w pakiecie dołączony zostanie abonament na usługę Parallels Access.