Parlament Europejski zezwolił na otwarcie pasma 800 MHz dla 4G
Europa jest trochę do tyłu w porównaniu do Stanów Zjednoczonych i Azji we wdrażaniu czwartej generacji standardu sieci komórkowej. Wymagania dotyczące standardu 4G zostały określone już w 2009 roku i mimo, że pierwsze publicznie dostępne sieci LTE były dostępne w Europie — w Sztokholmie (zbudowana przez Ericssona i Nokię-Siemensa) i w Oslo (Huawei) — Europa nadal nie jest pokryta nowoczesną siecią. A warto, bo 4G przewiduje transfery i prędkości do 1 gigabita na sekundę do odbiorników o niskiej mobilności (stacjonarne, komórka trzymana przez pieszego) i 100 Mbit/s w przypadku wysokiej mobilności, co wiele osób uratuje w podróży.
W końcu coś się ruszy w sprawie wprowadzenia 4G na Starym Kontynencie, przynajmniej w krajach Unii Europejskiej. Parlament Europejski poinformował, że przegłosowana została zgoda na otwarcie pasma 800 MHz na potrzeby sieci komórkowych. Pasmo, które do tej pory zarezerwowane było dla radia lub telewizji analogowej, do 1 stycznia 2013 na terenie krajów członkowskich zostanie przekazane w ręce operatorów sieci komórkowych.
800 MHz to bardzo dobra częstotliwość dla mobilnego internetu. W przeciwieństwie używanych obecnie częstotliwości powyżej 1 GHz, ta dobrze penetruje ściany i w miarę oddalania się od nadajnika dużo później traci moc. Dzięki temu z 4G w Europie będzie się korzystać lepiej w podróży, a sama infrastruktura będzie tańsza w budowie.