PassMark PerformanceTest11.0 Build 1023
PassMark PerformanceTest to coraz popularniejsze wśród użytkowników na całym świecie narzędzie do testowania wydajności wszystkich istotnych elementów komputera. Pozwala ono zapisywać zgromadzone dane do pliku, udostępniać online, a także porównywać je z wynikami innych komputerów.
Program pomimo swoich stosunkowo niewielkich rozmiarów oferuje zestaw benchmarków, pozwalających na przeprowadzanie dokładnych testów takich podzespołów jak procesor, pamięć RAM, karta graficzna, dysk twardy i napędy optyczne. Każde z urządzeń poddawane jest kilku testom cząstkowym, których wynik prezentowany jest w przejrzysty sposób. Interpretacja wygenerowanych wykresów z pewnością nie sprawi problemów nawet początkującym użytkownikom. Gotowy raport wydajności naszego komputera zapisać możemy na dysku i w dowolnym momencie odtworzyć w programie. Możliwe jest także ich udostępnianie online, jak również porównywanie z wynikami uzyskanymi przez inne, wybrane przez nas komputery. I tutaj na uwagę zasługuje sposób prezentacji danych w zestawieniach porównawczych. Czytelne wykresy pozwalają w wygodny sposób przeglądać wyniki osiągnięte w różnych aspektach wydajności komputerów.
Wbudowane w PassMark PerformanceTest benchmarki pozwalają testować wydajność procesora podczas wykonywania operacji arytmetycznych na danych całkowitych i zmiennoprzecinkowych, szyfrowania, kompresji oraz przetwarzania instrukcji SSE i 3DNow!. Karta graficzna sprawdzana jest pod kątem grafiki 2D, tj. rysowania linii, bitmap, czcionek i tekstów, elementów GUI, a także grafiki 3D - proste testy pozwalające oszacować wydajność podczas renderowania i wyświetlania grafiki i animacji trójwymiarowych przy użyciu bibliotek DirectX 9/10/11/12. Z kolei pamięć RAM testowana jest z naciskiem na szybkość alokacji przestrzeni i dostępu do danych. Dyski twarde i napędy CD analizowane są pod kątem zapisu i odczytu plików.
Poza małymi rozmiarami i dużą funkcjonalnością program posiada jeszcze kilka innych atutów. Jednym z najistotniejszych bez wątpienia są rozbudowane możliwości konfiguracji poszczególnych testów. To od użytkownika zależy jak bardzo skomplikowana grafika wykorzystywana będzie przy sprawdzaniu układu graficznego, jak duże partie danych będą stosowane w testach napędów, dysków, pamięci itp.