Pierwsza beta Firefoksa 3.6 opublikowana
Po kilku przesunięciach na serwerach Mozilli pojawiła się już wersja Beta 1 przeglądarki Mozilla Firefox 3.6.
Wersja 3.6 ma wspierać nowości, które pojawiły się w Windows 7 (Beta 1 posiada obsługę Aero Peek, obsługa Jumplists oraz paska postępu pobierania pliku widocznego na ikonie Firefoksa ma pojawić się w przyszłych wersjach testowych). Nowa wersja Firefoksa to również szereg usprawnień mających na celu przyspieszenie reakcji interfejsu przeglądarki. Ulepszona również zostanie obsługa osadzonych za pomocą tagu video: w wersji 3.6 użytkownik będzie mógł przełączyć się na tryb pełnoekranowy.
Mozilla rozpoczęła też proces integracji z przeglądarką rozszerzeń rozwijanych dotychczas w ramach Mozilla Labs. W wersji Beta 1 zostało zintegrowane rozszerzenie Personas, które pozwoli bez resetowania przeglądarki zmieniać motyw wizualny programu. Personas również ułatwi przygotowywanie skórek dla Firefoksa. Pod adresem getpersonas.com dostępny jest katalog skórek dla tego rozszerzenia. Katalog lekkich motywów został udostępniony również w usłudze AMO.
W Becie 1 nie znalazła się obsługa akcelerometrów, która ma pojawić się w późniejszych wersjach. Finalna wersja Firefoksa 3.6 ma posiadać również wsparcie dla ekranów wielodotykowych. Udostępniona została również strona about:support, która w jednym miejscu gromadzi dane techniczne, niezbędne do rozwiązywania problemów z przeglądarką. Firefox 3.6 obsługuje również kolejne metody CSS3 takie jak gradienty czy wielokrotne tła. Przeglądarka obsługuje również nowy format czcionek osadzonych WOFF (Web Open Font Format), charakteryzujący się wysokim stopniem kompresji oraz możliwością udzielenia licencji na czcionkę dla konkretnej strony internetowej.
Wersja stabilna przeglądarki Firefox 3.6 ma pojawić się jeszcze przed końcem tego roku. Przeglądarkę Mozilla Firefox 3.6 Beta 1 w wersji dla Windows, Linux oraz MacOS można pobrać z poziomu naszego vortalu z działu PROGRAMY -> Internet i Komunikacja -> Przeglądarki stron WWW. Przypominamy, że jest to oprogramowanie w wersji testowej, które może pracować niestabilnie.