Po prostu MacOS. Apple uporządkuje nazewnictwo systemu swoich komputerów?
Jak się nazywa system operacyjny komputerów Apple'a? Jesteśmypewni, że wielu ludzi, nawet zainteresowanych komputerami, udzielina to błędnej odpowiedzi. Firma z Cupertino najwyraźniej chcezmienić tę sytuację, ujednolicić schemat nazewnictwaoprogramowania systemowego, jakie tworzy dla swoich urządzeń.
Z nazwą systemu operacyjnego, z którym trafiają do klientówkomputery osobiste Apple'a, od dawna były problemy. Na samympoczątku nazywał się on po prostu „System Software”. Potemprzyszedł czas na „System”. W 1997 roku, zamiast Systemu 7.6zobaczyliśmy po raz pierwszy „Mac OS 7.6”. W roku 2000, po wielulatach męczenia się z klasycznym systemem Maków, przyszedł czasna prawdziwego Uniksa. Wtedy to poznaliśmy wywiedziony z NeXTStepasystem o nazwie „Mac OS X”. I wcale na tym się nie skończyło.
Pomimo czasem znaczących zmian w architekturze, przez kolejnelata Apple zmieniało jedynie kolejne numerki i przydomki systemu Maków. Kolejno pojawiały się więc Mac OS X 10.0 Cheetach, Mac OSX 10.1 Puma, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard i MacOS X 10.7 Lion.
Debiutujący w 2012 roku kolejny system z tej rodziny, oznaczonynumerkiem 10.8 i przydomkiem Mountain Lion zgubił gdzieś słówko„Mac”. Od tej pory mieliśmy w nazwie tylko OS X. Z kolei wsystemie z roku 2013 skończyły się dzikie koty i Apple przeszłona parki narodowe. Mieliśmy więc dalej OS X 10.9 Mavericks, OS X10.10 Yosemite i OS X 10.11 El Capitan. Fajnie, ale przez cały tenczas Apple wydawało jeszcze inne systemy operacyjne. iPhone, iPad iiPod Touch miały system o nazwie „iOS”, smartzegarki Apple Watchdostały oprogramowanie o nazwie „watchOS”, a urządzenia AppleTV po długich bojach przeszły na coś, co nosi nazwę tvOS.
Miesiąc temu ludzie z brazylijskiego serwisu MacMagazinewypatrzyli w plikach edytora Interface Builder (narzędzia do budowyinterfejsów użytkownika z pakietu Xcode) coś, co mogło sugerowaćnową formę nazewnictwa systemu – plikFUFlightViewController_macOS.nib. Pojawił się on wraz z wydaniemXcode dla najnowszej wersji systemu, OS X 10.11.4.
Na tej podstawie sądzić o rebrandingu raczej trudno, nazwa macOSnie raz już przewijała się w nazewnictwie klas systemowych klasczy plików, choćby ze względu na wygodę i analogię do iOS-a. Wwidocznych dla użytkownika elementach interfejsu nic takiego jednaksię nie pojawiało. Wczoraj jednak Apple opublikowało swoją nowąstronę poświęconą ochronie środowiska. Z niej internauci moglisię dowiedzieć, że firma zakłada cykl wymiany sprzętu na czterylata dla urządzeń z systemami MacOS i tvOS oraz trzy lata dlaurządzeń z systemami iOS i watchOS.
Po kilkunastu godzinach nazwa „MacOS” zniknęła ze strony,zastąpiona przez „OS X”. Najwyraźniej w dziale PR ktośprzeczytał, co kto inny napisał – ale wieść już poszła wświat. Z naszej perspektywy nowa nazwa jest na pewno znacznieprzyjaźniejsza fleksji, wiemy dobrze, jak ludziom nie podoba sięformalnie prawidłowa odmiana „OS X” – „OS-a X”, „OS-owiX” itd. Być może oficjalnie zmiana zostanie już ogłoszonapodczas tegorocznej konferencji WWDC, gdy zaprezentowane zostanąnowe Maki, być może właśnie ze starym-nowym-ale-wcale-nie-tamtymsystememem MacOS.