Polska szklana wieża na pudełku 3ds Max Design
Rzadko mamy okazję napisać o czymś tak często pomijanym, jak pudełko programu. Zresztą, zwłaszcza w obliczu odchodzenia wielu producentów od dystrybucji pudełkowych wersji oprogramowania na rzecz platform cyfrowych, opakowania zaczynają tracić na znaczeniu.
21.12.2011 13:56
Jednak są programy, które bez pudełek są niekompletne. Zazwyczaj w takim kontekście myślę o grach: kolekcjonerska edycja Mortal Kombat z figurkami albo Wiedźmin z książką. Jednak opakowania programów użytkowych również bywają dziełami sztuki, czego doskonałymi przykładami są Corel Painter i 3DS Max Design. Na pudełku i ekranie startowym wersji 2012 tego ostatniego znajdzie się grafika zaprojektowana przez Piotra Truszczyńskiego, specjalisty w dziedzinie wizualizacji architektonicznych i produktowych z warszawskiego studia Motionfront.
Praca Piotra Truszczyńskiego została wybrana spośród ponad 200 zgłoszeń w ramach konkursu 3ds Max Design Hero Competition. Niestety nie ma możliwości obejrzenia wszystkich prac na stronie konkursu, ale na stronie konkursu na Facebooku można znaleźć posty z galeriami zawierającymi zgłoszone projekty. Trzy pierwsze miejsca robią ogromne wrażenie, jednak logo programu złożone z odbić na powierzchni szklanego wieżowca okazało się bezkonkurencyjne. Poza sławą i możliwością pokazania całemu światu swojej pracy zwycięzca otrzymał 5 tysięcy dolarów i potężny, uzbrojony w 4 karty graficzne komputer 3DBOXX 8550 XTREME Quad GPU Workstation, którą odebrał w zeszłym tygodniu w Las Vegas.
Dobrze wiedzieć, że podczas gdy Apple zmierza do unicestwienia pudełkowych wersji oprogramowania, aby oszczędzić miejsce i pieniądze, jest ktoś po drugiej stronie barykady. Osobiście jestem zwolenniczką dystrybucji cyfrowej wszystkiego — nawet książek — ale znam osoby, które pudełka 3ds Max Design chętnie postawiłyby na półce dla samych obrazów. Widać, że firma Autodesk dużo inwestuje również w wygląd swojego produktu i dba o szczegóły. Pudełka i opakowania na płyty będą powoli znikać z rynku, ale na szczęście nie znaczy to, że takie grafiki przestaną być potrzebne. Szklaną wieżę zobaczymy przecież na ekranie startowym oprogramowania i w materiałach promocyjnych firmy Autodesk.