Polska z najszybszym internetem mobilnym na świecie

Jeden z polskich operatorów telefonii komórkowej oferuje mobilny dostęp do Internetu z najwyższą na świecie średnią prędkością — do takich, zaskakujących jak się wydaje, wniosków doszli analitycy Akamai przygotowujący najnowszą edycję raportu State of the Internet.

Wojciech Kowasz

Akamai to jedna z największych sieci dystrybucji treści na świecie. Dzięki centrom danych rozproszonym na różnych kontynentach są w stanie szybko dotrzeć do większości użytkowników Internetu. Szacuje się, że serwery Akamai generują około 15-20% ruchu w światowym internecie. Ta liczba uprawnia firmę do publikacji raportu o stanie światowego Internetu, w którym co kwartał dzieli się obserwacjami między innymi na temat jakości usług dostępu do Internetu.

Właśnie opublikowana została kolejna edycja takiego raportu dotycząca pierwszego kwartału 2011 roku. Z punktu widzenia Polski najciekawszym wnioskiem jest z całą pewnością fakt, że jeden z naszych operatorów telefonii komórkowej — w raporcie pod nazwą PL-4 (Akamai nie zdradza nazw, bo nie o reklamę tu chodzi) — oferuje mobilny dostęp do Internetu ze średnią prędkością 6,1 Mbit/s, co okazało się najwyższym transferem na całym świecie. Tym samym zajęliśmy miejsce Grecji, która była liderem w czwartym kwartale 2010. W rankingu występują jeszcze dwaj inni polscy operatorzy (PL-1 i PL-2), ale ich średnie prędkości (odpowiednio 3,7 Mbit/s i 1,4 Mbit/s) pozostawiają wiele do życzenia na tle PL-4. Nieco zastanawiający jest fakt, że w czołówce plasują się kraje o nie najlepiej rozwiniętej infrastrukturze i przez to prawdopodobnie również niewielkiej liczby mobilnych użytkowników. Być może właśnie dlatego tym krajom udaje się utrzymać tak dobre średnie transfery.

Inne wnioski płynące z raportu nie są już tak dobre dla Polski. Średnia prędkość w przypadku stacjonarnego dostępu do Internetu to u nas 3,6 Mbit/s, podczas gdy w pierwszej w rankingu Korei Południowej średnie transfery wynoszą aż 14,4 Mbit/s. Również odsetek ataków pochodzących z polskich sieci jest stosunkowo wysoki jak na kraje europejskie — 1,9% (większy mają tylko Włochy, Rumunia i Niemcy). Na koniec trochę neutralnej statystyki. Akamai zarejestrowało w Polsce ponad 6,5 mln adresów IP. Ciekawie prezentują się też dane na temat osiągalności miliona największych witryn internetowych za pośrednictwem IPv6 — współczynnik ten wzrósł znacznie, bo z ok. 0,25% w styczniu do blisko 3% w kwietniu. Prawdopodobnie odbyło się to za sprawą światowego dnia IPv6. Nie przełożyło się to jednak wprost na ruch IPv6 w Internecie. Według Akamai nadal jest to zaledwie ok. 0,1% i ten odsetek raczej nie rośnie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (49)