Qualcomm odsłania Snapdragona 820. Smartfonowe fotki będą lepsze niż z lustrzanek?

Najwydajniejszy jak dotąd czip firmy Qualcomm, Snapdragon 810,nie spotkał się z uznaniem. Problemy z chłodzeniem układuprzełożyły się na wymuszone nieregularne obniżanieczęstotliwości pracy rdzeni w wykorzystujących go smartfonach zAndroidem, a to zaś doprowadziło do rezygnacji z układu przezdużego klienta. Wczorajamerykańska firma zaprezentowała jednak pierwsze informacje oSnapdragonie 820, który ma szanse zatrzeć to złe wrażenie popoprzedniku – przede wszystkim za sprawą spektakularnego układugraficznego Adreno 530. Wygląda na to, że na urządzeniachmobilnych NVIDIA będzie miała godnego rywala.

Qualcomm odsłania Snapdragona 820. Smartfonowe fotki będą lepsze niż z lustrzanek?

13.08.2015 13:48

Sytuacja Qualcomma nie jest dziśłatwa, szczególnie w segmencie procesorów najwydajniejszych. Nowewykonane w procesie 14 nm Exynosy Samsunga okazały się takdobre, że koreański producent zdecydował się wykorzystać jew swoich dobrze się sprzedających Galaxy S6, zaś flagowe smartfonyz Androidem wykorzystujące Snapdragony serii 800 pod względemwielkości sprzedaży nijak nie mogą dorównać iPhone'om 6/6+,wykorzystującym autorskie czipy Apple. Z kolei dla chińskichproducentów oferta Snapdragona jest po prostu za droga. Jak zaświadomo marże na procesorach ze średniej półki nie są za wysokie– no i trzeba zmagać się tu z MediaTekiem i jego cenami.

Głośniejszyryk smoka

Snapdragon 820 wygląda jednak nato, czego Qualcomm potrzebuje, by wciąż pozostać liczącym sięgraczem na rynku mobilnym przez cały 2016 rok. Rośnie bowiemznaczenie maszynowego rozpoznawania dźwięku i obrazu przezurządzenia mobilne, a są to procesy w których wydajne GPU odgrywakluczową rolę. I takie wydajne GPU się tu pojawia: Adreno 530,następca Adreno 430 stosowanego w Snapdragonie 810, ma przynieść wpopularnych benchmarkach wydajność o 40% wyższą, przyjednocześnie o 40% niższym zużyciu energii. Nie gorzej wyglądająwyniki układów Adreno 510, które zostaną wykorzystane wprzeznaczonych na średnią półkę Snapdragonach 618 i 620 – oneteż mają osiągnąć o 40% lepsze wyniki od Adreno 410.

Obraz

To zaskakująco duże obniżeniezużycia energii to przede wszystkim zasługa ulepszeń procesulitografii – najprawdopodobniej to FinFET 14 nm Samsunga lub 16 nmTSMC, ale nie tylko – Qualcomm mówi o niezależnym menedżerzezasilania dla swojej grafiki, który pozwala szybko wyłączaćzbędne akurat części GPU.

Obraz

Qualcomm otwarcie też stawia nanowe niskopoziomowe API grafiki Vulkan. Wszystkie GPU z serii Adreno500 będą oczywiście wspierały OpenGL ES 3.1 oraz dopiero cozatwierdzony OpenGL ES 3.2 (czyli 3.1 z rozszerzeniami Androida 5.0),ale powstały właśnie z myślą o Vulkanie, mimo że minie jeszczetrochę czasu, zanim zobaczymy implementację tego API na systemieGoogle'a. Wspomniana wcześniej sprzętowa akceleracja obliczeńrównoległych zyska wiele dzięki wsparciu dla OpenCL 2.0 iRenderscriptu – zarówno CPU i GPU będą mogły pracować na tymsamym obszarze pamięci z 64-bitowym adresowaniem. Ma to sens, jużdziś pojawiają się smartfony mające więcej niż 3 GB RAM, a codopiero będzie za rok?

Podobnie jak swój poprzednik,Adreno 530 będzie korzystał z rozwiązań TruPalette i EcoPix doulepszenia jakości obrazu i wydłużenia czasu pracy na baterii,pozwoli też na odtwarzanie wideo HEVC (4K) w 60 FPS. Wspieranybędzie do tego oczywiście standard HDMI 2.0. Możliwe będą teżbezprzewodowe połączenia wideo, choć tu już uzyskamy w 4K „tylko”30 FPS.

Fiat lux:ciemność jest niestraszna

Smartfony z nowym Snapdragonemmają stać się gratką dla fotografów, umożliwiając imniemożliwe dotąd do uzyskania zdjęcia. Debiutuje w nich układSpectra ISP, procesor sygnałowy do przetwarzania obrazu, którypozwolić ma na jednoczesną obróbkę danych z trzech kamer (jednejprzedniej i dwóch tylnych) i robienie zdjęć o maksymalnejrozdzielczości 25 Mpix w 30 FPS przy zerowym opóźnieniu migawki –w czasie rzeczywistym. O co chodzi z tymi dwoma kamerami? Sztuczkajest prosta, ale pomysłowa. Każda z kamer ma inną długośćogniskowej, procesor dynamicznie łączy pochodzący z nich obraz, byzasymulować głębię ostrości niemożliwą do uzyskania zpojedynczej, stałoogniskowej kamery. Dodatkowo Spectra ISP mawykorzystywać dane z obu kamer do symulowania optycznego zoomu,znacznie lepszej jakości niż zwykłe cyfrowe zoomy.

Obraz

Nawet w smartfonach z jednągłówną kamerą jakość zdjęć, przede wszystkim nocnych, ma byćznacznie lepsza. Fotografom pomogą precyzyjny autofocus, sprzętowowspomagana korekcja kolorów i redukcja szumów, algorytmy HDRrozjaśniania i wyciemniania. Nic tylko wstawić Spektrę doporządnego body lustrzanki i zamontować dobry obiektyw f/1.4 –rozwiązania tworzone z myślą o smartfonach stają się dziślepsze od elektroniki oferowanej przez producentów znanych z branżyfotograficznej.

Obraz

Jak zapewne zauważyliście, anisłowo dotąd nie padło o nowych 64-bitowych rdzeniach Kryo, ani teżo wbudowanym w Snapdragona modemie. Qualcomm póki co nic o tym niemówi – i pewnie więcej się nie dowiemy przed premierąpierwszych urządzeń z tym czipem, to jest z początkiem 2016 roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)