Quantum Paper – Google chce ujednolicić interfejs wszystkich swoich usług

Możliwe, że najbliższe miesiące, lub nawet tygodnie, przyniosą nam rozwiązanie zagadki związanej z dziwnymi eksperymentami Google w interfejsie Androida i aplikacji na niego. W ostatnim czasie było ich naprawdę dużo: sam Android 4.4 KitKat zmienił ponownie koncepcję interfejsu tego systemu, później pojawiły się informacje o zmianach w webowym Gmailu, a nie tak dawno odświeżony interfejs zyskał klient sieci społecznościowej Google+. Wygląda jednak na to, że zmiany będą jeszcze większe, poznajcie projekt Quantum Paper.

Quantum Paper – Google chce ujednolicić interfejs wszystkich swoich usług
Redakcja

Obraz

Jak wygląda jednolitość interfejsu zarówno Androida jak i innych usług Google widzi każdy… Obecnie jest z tym kiepsko, niektóre usługi mają nowoczesny interfejs i wygląd (np. wspomniana sieć Google+), inne sprawiają wrażenie, jakby zatrzymały się w rozwoju dobre kilka lat temu i zostały porzucone. Działający przed rokiem czytnik Google Reader był tego świetnym przykładem, oferując coś, co zdecydowanie nie pasuje do innych usług. W przypadku systemu mobilnego giganta co prawda trudno wymusić zmiany na wszystkich deweloperach, ale nawet aplikacje tworzone przez samo Google nie posiadały spójnego interfejsu. Więcej, ich wygląd często kłóci się z tym, co zaprezentowano w systemie – KitKat daje więcej przezroczystości, aktualizowane aplikacje są natomiast spłaszczone i mają jednolite tła.

Firma najwyraźniej postanowiła dokonać szeroko zakrojonych zmian i zaoferować ujednolicony interfejs dla wielu platform: webowej, aplikacji na Androida, a także ich wersji dla iOS. Raczej nie można spodziewać się jakichkolwiek zmian w przypadku Windows Phone, bo ten system jest przez Google zupełnie ignorowany, pomimo powolnego, ale zauważalnego zdobywania kolejnych użytkowników. Zmiany ma przynieść następca Holo, framework Quantum Paper. Idąc z trendami, także Google zdecydowało się na spłaszczenie interfejsu oraz używanie jednolitych kolorów i minimalistycznych oznaczeń. Nie jest to oczywiście Modern UI, niemniej podobna prostota przemawia przez wyciekłe zrzuty, takie też wrażenie robi ostatnia aktualizacja klienta Google+. Dziwi to, że Google rezygnuje z wysuwanego z boku ekranu menu, wprowadza za to pływające okna i przyciski znane chociażby z komunikatorów mobilnych.

Wiele elementów ma opierać się na otwartej bibliotece Polymer, która pozwala na łatwe i szybkie tworzenie stron internetowych. To ona pozwoli na ujednolicenie interfejsu na wielu platformach jednocześnie. Wiadomo już, że zrzuty, jakie prezentowały odmieniony interfejs usługi Gmail, pokazywały wersję, która najprawdopodobniej używała właśnie wspomnianej biblioteki. Oferuje ona także nieco inne ikony i część z nich możemy zobaczyć już w aplikacji do obsługi aparatu od Google. Wszystko to zaczyna do siebie pasować niczym puzzle, gdy spojrzymy na to, co już oferuje przeglądarka Google Chrome – rozszerzenia działające jako aplikacje posiadają własny, ujednolicony design, który zgadza się z założeniami projektu. Podobnie ma się rzecz z całym systemem Chrome OS, w który są wyposażone Chromebooki, oraz przeglądarką Chrome, uruchomioną w trybie Modern dla systemu Windows 8. Najprawdopodobniej właśnie takie zmiany zajdą także we wszystkich usługach webowych, aplikacjach mobilnych i samym systemie Android.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Nie jest to jedyna istotna sprawa. Podobną jest projekt o nazwie Hera – swoiste połączenie przeglądarki Chrome i wyszukiwarki na Androidzie, nie skupiające się na wyglądzie, ale samym działaniu. Trzeba przyznać, że do tej pory te funkcje również były od siebie nieco odseparowane, co nie było wygodnym i spójnym rozwiązaniem. Ciekawie wygląda sytuacja z systemem iOS. Google ma rzekomo udostępnić framework GoogleKit, który pozwoli stworzyć dla tego systemu aplikacje posiadające interfejs, o jakim mówi sam Quantum Paper. Nie jest jasne, czy firma będzie zachęcać innych deweloperów do wykorzystywania takich wytycznych i wspomnianych bibliotek, niemniej unifikacja interfejsu może spowodować, że w zasadzie nie będą oni mieli dużego wyboru: to, co wygląda inaczej, nie pasuje do całości, będzie robiło znacznie gorsze wrażenie.

Nie wiadomo kiedy Quantum Paper jako taki ujrzy światło dzienne. Bardzo możliwe, że będzie to miało miejsce przy premierze kolejnej dużej aktualizacji Androida (nazwa kodowa na literę L, zgodnie z konwencją przyjętą przez Google). Możliwe również, że firma zaprezentuje coś na zbliżającym się Google I/O. Jedno jest pewne: unifikacja interfejsu z pewnością przydałaby się całemu ekosystemowi, jaki oferuje Google. Aktualnie panuje w nim spory bałagan i można już stwierdzać, że firma sprawę tą zbyt długo zaniedbywała. Oczywiście ocena wyglądu, oraz samych zmian jest już kwestią indywidualną, zależną od gustu danej osoby. Niemożliwe będzie stworzenie czegoś, co spodoba się każdemu.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)