Recenzja: Xiaomi Yi Dome Camera
22.01.2017 | aktual.: 22.01.2017 22:20
Kamera Xiaomi Yi Dome jest już kolejnym produktem tego typu chińskiego producenta. Poprzednie wersje nie miały funkcji obracania przez co eliminowało je to w wielu zastosowaniach. Kamery używam zamiast "elektronicznej niani" ze względu na znacznie niższa cenę i większe możliwości, szczególnie jeśli chodzi o nagrywanie w nocy.
Wygląd
Kamera wykonana jest z białego plastiku o matowej strukturze oraz czarnego, który jest połyskujący. Z przodu posiada jedną, wielokolorową diodę, która sygnalizuje różne tryby działania kamery. Co ważne - podczas normalnej pracy mamy możliwość jej wyłączenia tak, aby nie zdradzała swojej obecności błękitnym światłem. Poniżej diody znajduje się mikrofon, zaś po bokach małe otwory głośników. Na tyle umieszczone jest gniazdo microUSB, slot na karty pamięci oraz przycisk reset. Całość wykonana jest z dobrej jakości materiałów, świetnie spasowana, zaś sam design jest nowoczesny i przyjemny dla oka.
Parowanie kamery z aplikacją
Kamera w wersji międzynarodowej komunikuje się z nami głosowo po angielsku. Po podłączeniu zasilania informuje nas, że jest gotowa do synchronizacji. Do korzystania z kamery niezbędna jest aplikacja Yi Home, którą znajdziemy w sklepie Play i Apple. Sama aplikacja dostępna jest po angielsku i jest na tyle intuicyjna, że z dodaniem kamery poradzi sobie każdy.
Do prawidłowego funkcjonowania niezbędne jest założenie konta lub zalogowanie się kontem Xiaomi lub Facebook. Aplikacja zapyta nas o region, w którym się znajdujemy. O ile w przypadku wersji międzynarodowej nie ma znaczenia, który region wybierzemy, to jeśli posiadamy wersję przeznaczoną na rynek chiński musimy wybrać taki właśnie obszar, inaczej aplikacja odmówi współpracy z naszym urządzeniem.
Po wybraniu odpowiedniej kamery do parowania aplikacja poprosi nas o wpisanie hasła do sieci WiFi, do której podłączony jest telefon i wygeneruje kod QR, który musimy pokazać kamerze. Po poprawnym wczytaniu danych z kodu kamera poinformuje nas, że połączyła się (lub nie) z siecią bezprzewodową i możemy zacząć z niej korzystać.
Działanie kamery
Podstawową funkcją kamery jest oczywiście możliwość podglądu online tego, co dzieje się w obszarze jej działania. Realizuje ją poprzez wspomnianą wcześniej aplikację i umożliwia podgląd live oraz możliwość dowolnego obracania kamery w dwóch osiach. Zasadniczo kamera niezależnie od miejsca montażu pozwala obracać się w zakresie pola widzenia 360°.
Po zainstalowaniu karty pamięci z poziomu aplikacji (i fizycznie na karcie pamięci) mamy możliwość podglądu wstecz, lecz jedynie fragmentów gdzie kamera wykryła jakikolwiek ruch. Pozwala to zaoszczędzić miejsce na karcie pamięci, więc w zależności od natężenia ruchu w pomieszczeniu karta pamięci może wystarczyć na naprawdę długo.
Aplikacja pozwala również na wysyłanie alertów o wykryciu ruchu bezpośrednio do naszego telefonu i powiadomienia "push" wraz krótkim fragmentem filmu, na którym widzimy ruch. Co ważne jest to funkcja realizowana online, więc w przypadku zniszczenia kamery przez np. złodzieja powinniśmy mieć nadal film z nim w roli głównej. Sama aplikacja pozwala na kilka ustawień dotyczących czułości wykrywania ruchu.
Kolejną ciekawą funkcją jest możliwość śledzenia ruchomego obiektu. W praktyce jest to realizowane bardzo dobrze, kamera nie gubi obiektu nawet w nocy.
Kamera pozwala również na "podsłuchanie" otoczenia oraz jedno- lub dwustronną komunikację za pomocą wbudowanych głośników. Dźwięk odtwarzany jest głośno i wyraźnie, zaś my możemy usłyszeń nawet cichą rozmowę.
Tryb nocny
W trybie nocnym kamera wykorzystuje osiem diod IR o dość dużej mocy, dzięki czemu możemy wyraźnie widzieć na odległość 6‑7 metrów i bardzo wyraźnie do 2‑3, co szczególnie ważne jest np. przy monitorowaniu niemowlęcia w nocy. Kamera w tryb nocny przełącza się sama czemu towarzyszy cichy dźwięk przełącznika, który sygnalizuje zmianę trybu.
Poniżej krótki film który pokazuje jakość nagranego filmu. [youtube=https://www.youtube.com/watch?v=xxxDlmz4pqE&feature=em-upload_owner]
Podsumowanie
Moim zdaniem kamera świetnie spełnia swoją rolę, z pewnością jest to jedno z najlepszych rozwiązań w podobnej cenie. Kamera w chwili obecnej z wysyłką z Chin kosztuje ok. 240 zł, taka sama kamera kupiona w polskim sklepie to wydatek ok. 350 zł. Jakość video nie jest oszałamiająca, ale wystarczająca do podstawowych zadań. Osoby, które potrzebują wyższej rozdzielczości i jakości powinny rozejrzeć się za czarnym modelem 1080, jednak jego cena jest dwukrotnie wyższa.
Jeśli chodzi o wady to największą jest słyszalny silniczek, który w przypadku włączonej funkcji śledzenia może po dłuższym czasie irytować, wyklucza on również skryte obracanie kamery.
Jeśli potrzebujesz niedrogiej kamery z funkcją obracania powinieneś zastanowić się nad wyborem Xiaomi Yi Dome Camera. Oferuje funkcje których próżno szukać u konkurencji.
Specyfikacja
- Obiektyw - Szklany
- Kąt widzenia - 112°
- Pole widzenia - 360°
- Rozdzielczość video - 720p przy 20FPS
- Wizja nocna - tak
- Podczerwień - 8 lamp 940nm
- Wi-Fi - tak, 2.4GHz 802.11 b/g/n
- Pamięć - microSD 4-32GB
Zawartość pudełka
- Kamera
- Kabel USB o długości ok 2 metrów
- Ładowarka USB 5V
- Adapter do montażu na ścianie/suficie