Restrukturyzacji ciąg dalszy — NSN jest już częścią Nokii
W firmie Nokia zaszły kolejne zmiany — nie tak spektakularne, jak sprzedaż działu odpowiedzialnego za urządzenia mobilne (Nokia Devices & Services) Microsoftowi, ale mogące odbić się na polskim rynku. Nokia Solutions and Networks (NSN) staje się częścią firmy Nokia.
Nokia Solutions and Networks, a wcześniej Nokia Siemens Networks, jest jednym z największych na świecie dostawców infrastruktury telekomunikacyjnej i usług. Współpracują z nią między innymi T-Mobile, Orange i Vodafone. Udziały w spółce od 1 lipca 2013 roku w całości należały do Nokii, która, podążając za nową strategią, włączy NSN w swoje struktury.
W Polsce NSN, czyli już Nokia, zatrudnia ponad 2400 osób, głównie w działach R&D. We Wrocławiu i w Krakowie znajdują się ośrodki badawcze, zaliczane do najnowocześniejszych laboratoriów w naszym regionie. Prowadzone są w nich między innymi badania nad standardem 5G, które to dostały w grudniu ubiegłego roku zielone światło od Komisji Europejskiej. Wiąże się to z zawiązaniem Stowarzyszenia 5G PPP, któremu przewodzi NSN. W badaniach szczególne znaczenie ma oddział we Wrocławiu, który zatrudnia już 1800 osób — w większości inżynierów i programistów, którzy pracują nad systemami i oprogramowaniem na potrzeby transmisji danych w sieciach komórkowych. W ubiegłym roku stworzył 450 miejsc pracy, w tym roku stara się o grant, który pozwoli zatrudnić przynajmniej kolejne 200 osób.
Nokia zamierza skupić się na rozwijaniu rozwiązań, w których widzi potencjał — celem firmy jest osiągnięcie pozycji lidera w świecie, w którym wszystko i wszyscy łączą się z Internetem. Obecnie opiera się na trzech dochodowych filarach: dział Networks, czyli były NSN, który oferować będzie oprogramowanie, sprzęt i usługi dla operatorów telekomunikacyjnych, dział HERE, który rozwijać będzie usługi bazujące na lokalizacji, oraz dział Technologies, na którego barkach spoczywa rozwój, pozyskiwanie i zarządzanie patentami. Networks jest największym obecnie działem Nokii pod względem sprzedaży i w ubiegłym roku wygenerował przychody na poziomie 13 miliardów euro.
Zapotrzebowanie na usługi transmisji danych w sieciach bezprzewodowych rośnie niemal z każdym dniem. Nokia zamierza rozwijać Networks i dalej umacniać swoją pozycję rynku bezprzewodowych sieci szerokopasmowych. Fińska firma skupi się na tworzeniu standardów dla nadchodzących urządzeń mobilnych i infrastruktury zdolnej przesyłać wciąż rosnący ruch, jakie generują, a nie samych urządzeń, z czego była znana wcześniej.
Wrocławski oddział Nokii, a wcześniej NSN, nie zmienia swojego profilu działalności – w nowej strukturze znajdujemy się w dziale Networks, nasi specjaliści będą zatem kontynuować prace nad najnowszymi rozwiązaniami telekomunikacyjnymi, w tym nad sieciami nowej generacji – 5G. Cieszymy się na nowe możliwości, jakie zawsze przynoszą zmiany – mówił Bartosz Ciepluch, Dyrektor Europejskiego Centrum Oprogramowania i Inżynierii.