Ryzen w niezależnych testach tak szybki, jak obiecywano. AMD znów w grze!

Co faktycznie potrafią nowe rdzenie Zen procesora AMD Ryzen?Ujawnione właśnie przez francuski serwis Canard PC dane tofantastyczna wiadomość dla wszystkich tych, którzy zmęczeni sąmonopolem Intela i cenami procesorów x86, szczególnie tych z górnejpółki. Tym razem testy nie były prowadzone w tajnym schronie,przez inżynierów czerwonej drużyny, na osobliwie dobranychbenchmarkach. Testy przeprowadzono na popularnych programach do wideoi grafiki oraz topowych grach. Jeśli AMD dobrze wyceni swojeprocesory, to bez obaw będziecie mogli kupować je zamiast Core i7.

Ryzen w niezależnych testach tak szybki, jak obiecywano. AMD znów w grze!

27.12.2016 21:36

Francuzi w jakiś sposób dostali w swoje ręce inżynieryjnąpróbkę Ryzena, z obniżonym względem planowanego taktowaniemzegara – bazowo 3,15 GHz, w trybie turbo 3,3 GHz. Można sięspodziewać więc od egzemplarzy produkcyjnych wydajności znaczniewyższej, AMD zapowiedziało dla swojego flagowego procesorataktowanie 3,4 GHz, z turbo do 3,6 GHz.

Obraz

Z przeprowadzonych w Canard PC testów wydajności w benchmarkachCPU, renderingu 3D i transkodowaniu wideo, z użyciem aplikacjitakich jak Wprime, PovRay, Blender, 3DSMax 2015 oraz Corona Benchmarkwynika, że ośmiordzeniowy Ryzen pokonuje sześciordzeniowe CPUIntela Core i7-6800K, przegrywając jedynie z szybciej taktowanym(3,7 GHz) ośmiordzeniowym Core i7-6900K. Nie jest to jednak przepaśćnie do pokonania, procesor czerwonych ma jeszcze potencjałpodkręcenia. Francuzi zauważają, że dane te są zgodne zobiecywanym wzrostem o 35% liczby instrukcji na cykl względemobecnego flagowca AMD, procesora FX-8370.

Obraz

Drugi test dotyczył wydajności w grach, gdzie skorzystano z takróżnych tytułów jak Far Cry 4, Grid: Autosport, Battlefield 4,Arma III, X3: Terran Conflict, Wiedźmin 3 oraz Anno 2070. Tutajwyniki ośmiordzeniowca AMD są słabsze, na poziomie Core i5-6600,ale wyjaśnienie tego stanu rzeczy łatwo znaleźć: gry są słabozoptymalizowane dziś na większą niż cztery liczbę rdzeni, a zdostępną częstotliwością zegara próbki inżynieryjnej trudnobyło dogonić i7, potrafiące wyciągnąć ponad 4 GHz w trybieturbo.

Obraz

Trzeci test miał ustalić poziom zużycia energii. Z tego co możemyprzeczytać, przeprowadzono go z wykorzystaniem amperomierza na liniiATX 12V przy maksymalnym obciążeniu systemu. Proces 14 nm firmyGlobal Foundries wypadł tu całkiem nieźle, procesor AMD jestbardziej energooszczędny od Core i7-6900K.

To świetne wiadomości dla AMD, które obiecują powrót dostarych dobrych czasów Athlona XP, gdy procesor ten w wielu testachwygrywał z Pentium 4, a do tego był tańszy (ręka w górę wszyscyci, którzy mieli peceta z Athlonem XP!). Jasne, te wynikifrancuskiego magazynu komputerowego nie dotyczą finalnego sprzętu,nie mamy jak ich powtórzyć, wiele może się jeszcze zmienić –ale to już raczej nie na niekorzyść czerwonej drużyny. Co więcej,Intel wcale nie wydaje się mieć w kwestii wydajności zbyt wieleasów w rękawie. Kaby Lake w porównaniu do Skylake przynosi wnajlepszym wypadku wydajność o 10% wyższą.

Rok 2017 może być więc bardzo ciekawym rokiem dla pecetów icałej architektury x86.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (202)