SQL Server trafi na Linuksa – Microsoft kończy z izolacją swojej platformy
Pierwsze komentarze są wszędzie takie same: piekło właśniezamarzło. Niespodziewanie chyba dla wszystkich Microsoft ujawnił,że jego klejnot w koronie, flagowy system zarządzania relacyjnymibazami danych SQL Server, zostanie wydany także na Linuksa.Wiceprezes firmy z Redmond, Scott Guthrie, stwierdził, że pozwolito SQL Serverowi na przekształcenie się w spójną platformędanych dla Windows Servera i Linuksa, zarówno pod dachem klienta jaki w chmurach.
07.03.2016 23:15
Gotowy do zastosowań produkcyjnych SQL Server for Linux pojawićsię ma już w połowie przyszłego roku, ale już od dzisiaj wybranipartnerzy będą mogli testować rdzenne komponenty tej bazy nasystemach spod znaku pingwina. Oficjalnego wsparcia możemy sięspodziewać przynajmniej dla RHEL-a i Ubuntu, gdyż to właśnieludzie Red Hata i Canonicala oficjalnie wypowiedzieli się wkomunikacie Microsoftu.
Linuksowa wersja tego niezwykle popularnego w świecie biznesusystemu zarządzania bazami ma zawierać wszystkie kluczowefunkcjonalności, jakich oczekiwać by mogli użytkownicy, włączniez usługą Stretch Database, pozwalającą na bezproblemowe łączenielokalnych baz z bazami działającymi w chmurze i udostępnianiu ichaplikacjom w jednolity sposób.
Ta nieoczekiwana deklaracjatowarzyszy wydaniu zapowiedzi wydania SQL Servera 2016, który m.in.przynieść ma przełomowe mechanizmy szyfrowania, pozwalające naprzeprowadzanie wszelkich operacji na danych bez ich odszyfrowywaniaw pamięci, znacząco zwiększoną wydajność, wsparcie dla BusinessIntelligence na urządzeniach mobilnych, nowe mechanizmy analitycznewykorzystujące język programowania statystycznego R i możliwośćwdrażania hybrydowych architektur, w których część bazyprzechowywana jest lokalnie, a część działa w chmurze.
Nie wiemy jeszcze, ile z tych możliwości będzie dostępnych naLinuksie, ale i tak analitycy są zachwyceni: Al Gillen z IDCstwierdził, że przeniesienie tego kluczowego produktu na Linuksapozwoli Microsoftowi udowodnić, że jest dostawcąwieloplatformowych rozwiązań. Dając klientom wybór i zmniejszającobawy o uwiązanie do producenta (vendor lock-in), przyspieszyć mato popularyzację SQL Servera.
Cóż, pozostaje tylko patrzeć na reakcje Oracle'a – czy liderrynku baz danych wreszcie kiedyś obniży ceny licencji na swojeOracle DB?