Samsung Galaxy Note 7 za miesiąc znów w sprzedaży, zieloną ikonką baterii zapewni o bezpieczeństwie
Samsung Galaxy Note 7 będzie ponownie dostępny w Polsce już zamiesiąc, od 4 listopada. Producent twierdzi, że od wstrzymaniasprzedaży ze względu na grożący pożarem akumulator, udało sięwymienić już 57% smartfonów, w zdecydowanej większości na tensam (choć oczywiście z niezagrażającą już nikomu baterią)model. Czy jednak po tej bezprecedensowej aferze, która kosztowałaSamsunga miliardy, znajdą się jeszcze na Note 7 klienci?
Proces wymiany nie tylko był bezprecedensowy pod względem skali,w jakiej go przeprowadzono, ale też pod względem rozwiązańsoftware’owych, jakie zostały tu zaangażowane. Przypomnijmy –Samsung wydał dla problematycznych smartfonów dostarczaną drogąradiową (OTA) łatkę, która ograniczyłamaksymalną pojemność baterii do 60% jej nominalnej wartości.
Jednocześnie w porozumieniu z Google, złamano wytyczneinterfejsu użytkownika Androida. Chodzi o to, że każde urządzenieandroidowe może w pasku statusu wyświetlać jedynie białe ikony,wszelkie kolorowania są niedozwolone. Tymczasem w tych egzemplarzachGalaxy Note 7, które mają już bezpieczną wersję baterii, ikonastanu naładowania będzie wyświetlana z zielonym pokolorowaniemwnętrza. To wyjątek, na który inni producenci raczej nie powinniliczyć – ma on pokazać użytkownikom, że mają do czynienia zniezagrażającym im urządzeniem.
Cały program wymiany Galaxy Note 7 producent chce zakończyć dokońca października, a wszystkich tych, którzy do niego jeszcze nieprzystąpili zaprasza na stronę samsung.com/pl/note7exchange/.Warto przypomnieć, że w ramach tego programu można dostać zamiastNote 7 także Galaxy S7/S7 Edge – na to jednak jak dotądzdecydowało się jedynie kilka procent klientów. Note 7najwyraźniej podoba się użytkownikom, i gdyby nie ta nieszczęsnabateria, przyniósłby Samsungowi spore zyski.
Trzeba jednak podkreślić, że Samsung sam jest sobie tutajwinny. Z ustaleń, jakie poczynili reporterzy Bloomberga wynika, żezarząd koreańskiej firmy dowiedział się, że iPhone 7 będziemodelem „bez rewolucyjnych nowości”, więc zażyczył sobie, abyw specyfikacji Galaxy Note 7 pójść tak daleko jak to tylko można.
Jedną z narzuconych inżynierom odgórnie zmian byłozastosowanie większego akumulatora, o pojemności aż 3500 mAh, i tomimo tego, że w środku trudno było na niego znaleźć miejsce. Wprzegrzewanych podczas szybkiego ładowania akumulatorów, niemających należytego odprowadzenia ciepła, dochodziło do kontaktuanody z katodą – co prowadziło do dalszego wzrostu temperatury, aw konsekwencji nawet zapłonu. Warto podkreślić, że bezpośrednikonkurent Galaxy Note 7, tj. iPhone 7 Plus, radził sobie z mniejszymakumulatorem, o pojemności 2900 mAh.