Samsung Z anulowany? Co dalej z Tizen OS?
Pierwszy smartfon Samsunga działający pod kontrolą Tizen OS prawdopodobnie w ogóle się nie pojawi. Czy nowy mobilny system operacyjny już na początku okaże się porażką i będzie konkurencją głównie dla Firefox OS? Niestety wszystko na to wskazuje.
12.08.2014 12:51
Samsung Z, czyli smartfon z Tizen OS zapowiadany był już od dawna. Jednak jego premiera była ciągle przesuwana, a dodatkowo producent nie chciał zbytnio ujawniać konkretnej daty prezentacji nowego urządzenia. Coraz więcej osób twierdziło, że ten model w ogóle się nie pojawi, a Samsung zrezygnuje z produkcji smartfonów z Tizenem. Najnowsze doniesienia sugerują, że przypuszczenie się potwierdziły, Samsung Z został anulowany.
W Tizen OS południowokoreański producent widział konkurencję dla Androida i w przypadku większej popularności smartfonów z tym systemem operacyjnym, również sposób na uniezależnienie się od Google. Jeszcze kilka miesięcy temu wszystko wskazywało, że Samsung ma ambitne plany z Tizen OS. Ten system operacyjny trafił do smartwatchy Gear 2 i Gear 2 Neo, a na konferencji w San Francisco został zaprezentowany Tizen TV, czyli pierwszy inteligentny telewizor z tym systemem. Niestety najnowsze informacje wskazują, że Tizen OS może pozostać tylko rynkową ciekawostką, a jego udziały na rynku mobilnych systemów operacyjnych nie przekroczą nawet 1%. Samsung Z nie pojawi się na sklepowych półkach, a Tizen OS trafi na tańsze smartfony, które miałby stanowić konkurencje dla urządzeń z Chin oraz miałaby powalczyć na rynkach rozwijających się. Decyzja Samsunga prawdopodobnie spowodowana jest niewielkim zainteresowaniem Tizen OS na smartfonach, zarówno wśród użytkowników, jak i programistów. Jednak anulowanie modelu Z nie oznacza, że firma całkowicie zrezygnuje z urządzeń z tym systemem operacyjnym, możliwe, że nadchodzący smartwatch Gear Solo będzie działał pod kontrolą Tizen OS.
Samsung Z zapowiadał się na naprawdę dobry smartfon, który mógłby być ciekawą alternatywą, nawet wobec flagowych modeli z Androidem. Urządzenie miało posiadać 4,8-calowy wyświetlacz HD, czterordzeniowy procesor 2,3 GHz, 2 GB pamięci RAM, a także 16 GB przestrzeni na dane użytkownika. Główny aparat, umieszczony z tyłu miał mieć rozdzielczość 8 MP, natomiast przedni 2,1 MP. Dodatkowo smartfon, podobnie jak flagowy Galaxy S5, miał być wyposażony w czytnik linii papilarnych oraz czujnik mierzący tętno. Samsung Z z pewnością nie cieszyłby się takim zainteresowaniem, jak modele z Androidem, ale dzięki możliwej sporej kampanii reklamowej z pewnością znalazły grono odbiorców.