Amiga 1200 – Jeszcze jeden model dla graczy (cz.8)
W 1991 roku zakończono produkcję Amigi 500, która była pierwszym dużym sukcesem jej producenta. Na rynku pojawiła się dość duża luka w ofercie Amigi, a więc już na początku następnego roku na rynek trafiła Amiga 600, która miała dzierżyć miano "godnego następcy Amigi 500". Niestety błędy w projekcie oraz liczne niepowodzenia marketingowe zakończyły ten projekt rok później. Jednakże pod koniec (październik) 1992 roku pojawił się kolejny model Amigi a mianowicie przyjaciółka o oznaczeniu 1200.
Dziwne problemy
Różne źródła podając dość ciekawą rzecz, a mianowicie z jednej strony producent chwalił się, że będzie to rewolucja na miarę Amigi 500 (która w końcu znalazła godnego następcę), z drugiej jednak strony można było usłyszeć głosy, że to tylko model przejściowy, który zaraz może zniknąć z rynku. Na początku "swojego żywota" A1200 była dostępna tylko w Wielkiej Brytanii, dopiero po 4 miesiącach Amiga ta była dostępna na innych rynkach. Dlaczego zdecydowano tak dziwnie? Tego chyba nikt nie wie. Kolejnym problemem było zastosowanie innego procesora, przez co nie wszystkie gry z Amigi 500 było kompatybilne z A1200, a takie podejście nie gwarantowało przyniesienia popularności tej maszynie. Ostatnim chyba gwoździem do trumny tego projektu były niekończące problemy z zasilaczem, zwłaszcza u osób które "dokładały" więcej urządzeń do przyjaciółki. Problem co prawda rozwiązywało użycie lepszego zasilacza od A500, ale nie każdy miał do takiego dostęp.
Pokaż kotu co masz w środku
Commodore International po raz kolejny wrócił do sprawdzonej koncepcji obudowy czyli wszystko w jednym. W skrócie specyfikacja techniczna przedstawiała się następująco:
- Procesor - Motorola 68EC020 (32 bity i 24 bity szyny adresowej)
- Ram - 2 MB z możliwością rozbudowy do 8 MB
- Grafika - Nieśmiertelny chipset AGA (Advanced Graphics Architecture)
- Dźwięk - Układ dźwiękowy pozostał taki sam ja w wielu poprzednikach
- Był to jedyny układ nie modernizowany jeszcze od czasów Amigi 1000. 16-bitowy interfejs PCMCIA typu II
- Oczywiście komputer był wyposażony w złącze ATA, ale w zestawie nie było dysku twardego
- System operacyjny - Workbench 3.0 oraz Kickstart 3.0
- Dla komputera Escomu były to odpowiednio Workbench 3.1 i Kickstart 3.1
Złe miłego początki
Niestety Commodore International upadło na początku 1994 roku, a wiec i produkcja tego modelu została zakończona. Jednakże w następnym roku firma Escom (która dziś już nie istnieje) przejęła prawa do znaku Amiga i wypuściła niewielką serię Amigi 1200 po nazwą Amiga 1200 Magic Pack i przez rok sprzedano niecałe 80 000 sztuk.
Koniec końców okazało się jednak że druga teza z początku wpisu , że to tylko jedynie model przejściowy okazała się trafna bo już na początku (marzec) 1994 z taśm produkcyjnych zeszła ostatnia sztuka tego modelu.Niestety był to ostatni model Amigi seryjne produkowany przez Commodore International. Oscyluje się, że przez niecałe dwa lata powało ok 900 000 sztuk tego modelu, który jeszcze dziś możemy zakupić bez problemu. Sam mam dwie działające:).
Na koniec jeszcze tylko link do spisu treści mojego blogowania i zapraszam do czytania moich kolejnych wpisów. Mając na uwadze młodych blogerów (tych starszych zresztą też:)) polecam zapoznać się z tym wpisem, wasze wpisy tylko na tym zyskają, bo niektóre pomimo świetnej treści formatowanie mają bardzo niepoprawne.