Amiga – jeszcze nie komputer a już komputer (cz.2)
Poprzednim razem opisałem skrótowo początek działalności firmy Amiga. Pierwsze prototypy nie dały większej popularności tej marce na rynku. Teoretycznie dziś powinno być co nieco o pierwszym komputerze Amigi czyli "Amiga 1000", jednakże okazuje się, że jeszcze przed premierą owego komputera Amiga wypuściła na rynek kilka "urządzeń elektronicznych" (zazwyczaj dodatków do Atari), które niestety też nie przyniosły żądanego efektu, czyli umocnienia (dość wątpliwej zresztą) pozycji na rynku marki Amiga.
Po pierwsze Amiga Joyboard
W 1982 roku Amiga wypuściła krótką serię (ok 1000 sztuk) kontrolera do Atari 2600. Było to o tyle nowatorskie rozwiązanie, że sterowanie odbywało się nogami i umożliwiało ruch w 4 kierunkach, oczywiście przycisk "fire" również był zaimplementowany. Niestety efektywność tego urządzenia pozostawiała wiele do życzenia i produkt ten nie przyjął się na rynku. Cena wynosiła 25$.
Po drugie Amiga Power Stick
Pierwszym urządzeniem seryjnie produkowanym prze Amigę był kontroler gier dla konsol Atari a w szczególności dla modelu 2600, a później 5200. Był to o tyle przełomowy kontroler, że umożliwiał ruch w ośmiu kierunkach, a nie jak dotychczas w cztery. Jednakże jak na ironię na rynku nie było wówczas zbyt wielu gier, które byłyby w stanie wykorzystać dodatkowe 4 kierunki. Niestety nie zachowały się żadne informacje na temat specyfikacji tego sprzętu. Jedyne do czego udało mi się dotrzeć to cena, która wynosiła 25$, a ilość wyprodukowanych sztuk to ok 100 000. Kolejną niewiadomą jest rok premiery kontrolera. Różne źródła podają rok 83, 84 lub 85. Najprawdopodobniejszym wydaje się jednak rok 1984. Amiga Power Stick był również podstawowym kontrolerem dla LORRAINE, o którym za chwilę.
Po trzecie LORRAINE
Pierwszym komputerem Amigi, który doczekał się seryjnej produkcji w 1984 roku (w ilości nieco ponad 800 sztuk) był model LORRAINE. Pierwsze sztuki był sprzedawane bez obudowy, kolejne zostały "złożone' w gustownej czarnej obudowie oraz została dołączona klawiatura. Koszt takiego komputera oscylował w granicach 1250$. Specyfikacja tego sprzętu wyglądała następująco:
- Procesor Motorola MC68000
- 128K RAM, rozszerzalne do 512K
- 64K ROM
- System operacyjny BASIC kompatybilny z oprogramowaniem Apple
- Napęd dyskietek 5,25 ,
Model ten miał pierwszym rynkowym sukcesem Amigi, niestety brak odpowiedniego oprogramowania z góry skazało ten komputer na porażkę.
No i na koniec
Myślałem, że pierwszym sprzętem jaki wypuściła Amiga był właśnie model 1000, okazuje się, że jeszcze przed tym modelem było kilka sprzętów wypuszczonych przez tę firmę. Widać jednak, że brak wpływów Commodore a w szczególności Jacka Trzmiela. Dopiero Amiga 1000 nadała rozpędu firmie, ale o tym następnym razem. Na koniec jeszcze tylko link do spisu mojego blogowania, no i zapraszam do kolejnego wpisu.