Silvermont — godny konkurent Snapdragona i Tegry od Intela
Intel zaprezentował nową mikroarchitekturę z rodziny Atom. Wykonany w technologii 22 nm Silvermont ma być podstawą układów Merrifield dla smartfonów i Bay Trail dla tabletów. Będzie to druga po Saltwell generacja procesorów Intela, która znajdzie się w urządzeniach mobilnych i pierwsza, która ma realną szansę na odebranie produktom Samsunga, NVIDII czy Qualcomma pierwszych miejsc na podium w wyścigu wydajności, jak i w walce o najlepszy współczynnik mocy obliczeniowej do skonsumowanej energii.
07.05.2013 16:50
Silvermont został zaprojektowany od podstaw. Wykonanie w technologii FinFET 22 nm ma zagwarantować, że nowe procesory zostawią w tyle ARM-y pod względem energooszczędności. Do tego dokłada się jeszcze zastosowanie znanych z Ivy Bridge tranzystorów 3-D (tri-gate, tranzystory nieplanarne), które zmniejszają „wycieki” energii. Oczywiście zmiany w konstrukcji to nie wszystko — Intel wprowadzi między innymi OoOE (out of order execution), czyli możliwość wykonania instrukcji kiedy będą dostępne dane do przetworzenia i niekoniecznie w takiej kolejności, jak wysyła je oprogramowanie. Będzie lepszy układ przewidywania rozgałęzień, szybszy powrót do normalnej pracy po błędach i kolizjach potoków, szybsza magistrala danych, szyfrowanie sprzętowe (AES-NI), generowanie liczb losowych (Secure Key), SSE4.1 i 4.2. Ponadto Silvermont ma wykonywać operacje zmiennoprzecinkowe do dwóch razy szybciej, niż poprzednicy, a przy tym ma dwa razy większą przepustowość.
Silvermont wprowadzi do świata Atomów także prawdziwą wielordzeniowość. Platforma będzie składać się z modułów po dwa rdzenie, w jednym SoC można upakować maksymalnie 4 (8 rdzeni), które będą dzielić pamięć podręczną do 1 MB. Będzie możliwe zarządzanie częstotliwością taktowania i poborem prądu każdego rdzenia osobno, będzie można każdy z nich uśpić (podobno czas wybudzania również został znacznie zredukowany) i będzie można skorzystać z Burst Mode (odpowiednik Turbo Boost), który weźmie pod uwagę także temperaturę krzemu.
W skrócie, w porównaniu do poprzednich Atomów Silvermont ma robić więcej w jednym cyklu i pobierać mniej prądu na cykl. Intel twierdzi, że procesor będzie 3 razy szybszy i 5 razy mniej prądożerny od Saltwella (Medfield i Clover Trail). Jeśli te układy są rzeczywiście tak dobre, możemy spodziewać się bardzo ciekawych urządzeń — na przykład z Androidem, nad którego wersją dla x86 pracuje Intel. Najważniejszy jest jednak czas pracy na baterii, a o tym producent mówi niewiele. Niebawem powinniśmy się przekonać, jak jest naprawdę — jeszcze w tym roku mają na rynek trafić pierwsze tablety oparte o tę architekturę. Tymczasem Intel obiecał co roku prezentować kolejną generację Atomów — już pracuje nad produkowanym w 14 nm procesie technologicznym Airmontem.