Sony Pictures zhakowane. Firma jest na łasce cyberprzestępców
Japońskie Sony nie ma szczęścia jeżeli chodzi o bezpieczeństwo – ich dział Sony Pictures zajmujący się tworzeniem i dystrybucją filmów został zhakowany. W efekcie wszystkie komputery tej firmy znalazły się pod kontrolą włamywaczy. Administratorzy zostali wręcz zmuszeni do ich wyłączenia, pracowników zwolniono do domów i poproszono o wyłączenie Wi-Fi w telefonach. Wygląda na to, że obecnie firma ta jest na łasce cyberprzestępców, którym udało się przejąć wiele danych.
25.11.2014 | aktual.: 25.11.2014 14:43
Problemy pojawiły się jeszcze wczoraj, kiedy to na ekranach komputerów pracujących w Sony Pictures pojawił się obraz z czaszką i komunikatem, jaki możecie zobaczyć na dołączonym obrazku. Zgodnie z komunikatem, autorami ataku miała być grupa działająca pod nazwą #GOP (Guardians of Peace). Postawili oni Sony Pictures jakieś żądania, lecz dokładnie nie wiadomo jakie – ten atak ma być tylko ostrzeżeniem, przypomnieniem, że grupa o nich nie zapomniała i jest zdolna do wielu rzeczy.
Wszystko wskazuje natomiast na to, że firma ma poważny problem. Infrastruktura została zablokowana i konieczne było wyłączenie komputerów, a także, na wszelki wypadek, odcięcie telefonów od sieci Wi-Fi dostępnej w jej biurach. Atakującym udało się zdobyć wiele plików zawierających poufne dane firmy. Według analizy, jaka ma miejsce na Reddicie, pliki te faktycznie zostały wykradzione z komputerów Sony i mogą zawierać tajne informacje. Dodatkowo doszło do przejęcia wielu kont zewnętrznych np. tych na Twitterze. Pracownicy japońskiego przedsiębiorstwa już odzyskali do nich dostęp, ale sytuację nadal trudno nazwać opanowaną – jest ono niejako na łasce włamywaczy.
Pracownicy Sony Pictures mieli zostać poinformowani, że taka sytuacja może potrwać od jednego dnia, do nawet trzech tygodni: niemożliwe jest łączenie się z siecią firmową aż do czasu rozwiązania tego kryzysu. Niestety Sony nie ma szczęścia w dziedzinie bezpieczeństwa, bo do ataków dochodzi niemalże regularnie i na zupełnie różne oddziały. Często są to ataki udane: 24 sierpnia w wyniku ataku typu denial-of-service (DoS) zablokowane zostało PlayStation Network. Trzy lata temu włamywaczom udało się uzyskać dostęp do tej sieci i wykraść dane logowania milionów klientów.