Sony na IFA: Xperia Z1, nowe VAIO i mnóstwo 4K
W Berlinie wystartowały dziś targi IFA — jedne z najważniejszych w świecie elektroniki użytkowej targów na świecie. Hale wystawowe otwarte zostaną 6 września, a teraz właśnie dobiegła końca prezentacja prowadzona przez Sony. W ciągu 45 minut japoński gigant zaprezentował zmiany, jakie zaszły w Sony. Kazuo Hirai zaznaczył także, że jego obowiązkiem jest między innymi ożywienie działu odpowiedzialnego za rozrywkę.
Na pierwszy ogień poszły telewizory 4K i treść dla nich. 2 tysiące europejskich sklepów będzie sprzedawać materiały w tej rozdzielczości, dostarczone przez Sony, oraz telewizory Bravia 4K. Do linii dołączą kolejne dwa modele — 55- i 65-calowy, wyposażone w technologię pozwalającą powiększyć obraz bez widocznych strat. Jeśli dla kogoś to nadal za mało, może sięgnąć po nowy projektor 4K. Salon uzupełni zestaw głośników — na przykład HT-ST3, najcieńszy na świecie soundbar z łącznością Bluetooth.
Ciekawie zapowiadają się nowe aparaty fotograficzne Sony, o których słyszeliśmy już nieco w czerwcu. Cyber-shot RX1R różni się od poprzednika brakiem filtru dolnoprzepustowego, zaś RX100Mark 2 ma odznaczać się niespotykaną czułością na światło. Inżynierowie, którzy pracowali nad kamerą HDR-MV1 z kolei skupili się na dźwięku, dzięki czemu powstało urządzenie stworzone do nagrywania wideoklipów z mikrofonami skierowanymi w różne strony. HDR-AS30 Action Cam natomiast przyda się podróżnikom i osobom chcącym zarejestrować ruch. Urządzenie ma odbiornik GPS i jest na tyle odporne, żeby nic mu się nie stało w trudnych warunkach. Nie zabrakło także kamery zdolnej nagrywać filmy w rozdzielczości 4K. Sony wyraźnie polubił NFC, na którym bazuje technologia OneTouch. Do konca roku 100 produktów będzie ją obsługiwać, dzięki czemu będzie można szybko podłączyć głośniki, ekran, czy telewizor.
Nowe VAIO Tap 11 i VAIO Fit, do których odnosił się opublikowany niedawno film, nie są konkurentami Lenovo Yogi, ale konstrukcje są nie mniej interesujące. VAIO Tap 11 kojarzy się raczej z... Surface Microsoftu. W tablecie kryje się moc pełnowymiarowego komputera, do którego dołączone jest magnetyczne etui, kryjące w sobie bezprzewodową klawiaturę. VAIO Fit to z kolei jedna z tych konstrukcji, które łączą laptopa, tablet i urządzenie do prezentacji, ale jednak inna niż Lenovo Yoga. Jej możliwości najlepiej zobaczyć na własne oczy.
Gwiazdą popołudnia jest Xperia Z1, o której już trochę udało nam się dowiedzieć. Smartfon jest w pełni wodoodporny, obudowę wykonano z aluminium, zaś ekran przykrywa hartowane szkło. Matryca aparatu o przekątnej 1/2,3 cala istotnie ma 20,7 megapiksela, obraz przetwarzać będzie układ BIONZ. Za pomocą funkcji Timeshift można zrobić 61 zdjęć w ciągu 2 sekund, a następnie wybrać najlepsze. Poza tym do zdjęć będzie można dodać ciekawe elementy... na przykład dinozaury. Social Live pozwoli przekazywać obraz z aparatu bezpośrednio na Facebooka w czasie rzeczywistym, gdzie znajomi będą mogli oglądać przekaz na żywo i komentować. Aplikacja Info-eye pozwoli uzyskać informacje na temat dowolnego przedmiotu, jaki będziemy fotografować (na przykład do jakich potraw będzie pasować to wino). PlayMemories Online — chmura do przechowywania zdjęć — poszerzy zasięg na nowe kraje i będzie oferować nieograniczoną pojemność. Ponadto, oprogramowanie do obsługi aparatu zostało otwarte i Sony zachęca deweloperów do rozwijania kolejnych możliwości.
Kaz Hirai powiedział także, że w w Xperii Z1 znalazł się 5-calowy ekran FullHD i najnowszy Snapdragon. Ciekawym dodatkiem do Xperii Z1 jest uchwyt na telefon, który ułatwi robienie zdjęć podczas przyjęcia korzystając z mechanizmów rozpoznawania twarzy.
Zaraz po rozpoczęciu prezentacji na Amazonie pojawiły się aparaty Sony DSC-QX100 i DSC-QX10, które można podłączyć do smartfonu. Hirai powiedział, że pozwala on osiągnąć jakość zdjęć aparatu CyberShot RX100... na smartfonie. Korzystając z adaptera można ten aparat podłączyć do niemal każdego smartfonu, nie tylko do Xperii. Aparaty mają łączność WiFi, OneTouch i można ich używać również na odległość, sterując smartfonem.