Sprawdź jakość powietrza w swoim mieście (2016)

Lista pochodzi z 2016 roku i może być niekompletna. Aktualny przegląd aplikacji, dostępnych na początku 2017 roku, znajdziecie w tym artykule.

Sprawdź jakość powietrza w swoim mieście (2016)

Media sporo mówią ostatnio o niskiej jakości powietrza, którym oddychamy w Polsce. Warto wiedzieć, jak wypada atmosfera w różnych miastach, a szczególnie tam, gdzie aktualnie przebywamy. Warto wiedzieć, czy wyjście na zewnątrz z małymi dziećmi lub osobami chorującymi na astmę jest bezpieczne i czy poranny bieg nie wyrządzi więcej szkód niż pożytku. Niezbędne informacje znajdziecie na opisanych poniżej stronach i w polecanych aplikacjach. Niektóre z nich skupiają się na województwie małopolskim, inne zbierają dane z całego kraju.

Jakość powietrza w Polsce i portal GIOŚ

Przegląd aplikacji, które informują o jakości powietrza w okolicy, wypada rozpocząć od oficjalnego serwisu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Niedawno strona z danymi pomiarowymi ze stacji kontroli została przeprojektowana, dzięki czemu jest bardziej przyjazna i czytelniejsza.

Obraz

Na mapie możemy zobaczyć Polski Indeks Jakości Powietrza, a także szczegóły dotyczące zanieczyszczenia dwutlenkiem siarki, tlenkiem węgla, dwutlenkiem azotu, stężenie ozonu oraz pyłów PM10 i PM2,5. Dane można oglądać w postaci wykresów lub tabeli, a kliknięcie na lokalizację wybranej stacji pokaże szczegółowe informacje.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W części z informacjami o stacjach można zobaczyć dane każdej z nich oraz wykresy z pomiarami z ostatnich kilku dni.

Od niedawna dostępna jest także oficjalna aplikacja Inspektoratu, czyli Jakość powietrza w Polsce. Te same dane, które znajdziemy na stronie, możemy dzięki niej oglądać na urządzeniach mobilnych. Znajdziemy tu też podstawowe informacje o każdym z typów zanieczyszczeń, wykresy, mapy oraz ostrzeżenia. Dane zostały podane w taki sposób, by na pierwszy rzut oka było widać, czy można bezpiecznie uprawiać sport na zewnątrz, zabrać dzieci na spacer lub wyjść z domu, jeśli ktoś choruje na choroby płuc bądź krążenia.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Pobierz: Android, dla systemu iOS zostanie udostępniona jeszcze w styczniu.

Smog w Krakowie według IMiGW

Na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej znajdziemy dział poświęcony zanieczyszczeniu powietrza w województwie małopolskim oraz prognozowaniu jakości powietrza na najbliższą dobę. Instytut analizuje dane o stężeniu dwutlenku siarki, dwutlenku azotu oraz pyłów zawieszonych i prezentuje je na mapach Krakowa i całego województwa.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Poza mapami znajdziemy tu także bazę wiedzy. W przystępnych artykułach opisane zostały szkodliwe związki, jakie znajdują się w powietrzu, ich wpływ na nasze zdrowie, dopuszczalne normy, metody ochrony oraz opis wykorzystywanego systemu prognozowania.

Zanieczyszczenie Powietrza i ekoprognoza.pl

Zanieczyszczenie Powietrza zbiera dane z ponad 100 stacji we wszystkich województwach i pozwala pokazywać je także na widżetach na ekranie domowym. Jeśli tylko stacje dostarczają takie informacje, aplikacja pozwala śledzić zanieczyszczenie powietrza pyłami (PM10 i PM2,5), dwutlenkiem siarki, dwutlenkiem azotu, ozonem, tlenkiem węgla i benzenem. Aplikacja może także podać aktualne indeksy jakości powietrza AQI i CAQI w postaci wykresów względem normy.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Na nowszych wersjach Androida możliwe jest także śledzenie prognoz zanieczyszczeń powietrza na mapach dostarczonych przez serwis ekoprognoza.pl. Przewidywania bazują na nowoczesnym modelu GEM-AQ, pozwalającym przewidywać procesy dynamiczne, fizyczne i chemiczne zachodzące w atmosferze, zarówno na skalę globalną, jak i lokalną. W aplikacji znajduje się też baza wiedzy na temat zanieczyszczeń i ich wpływu na nasze zdrowie, norm i wskaźników.

Aplikacja jest darmowa, ale można w niej kupić dodatkowe funkcje, jak zmiana jednostek, możliwość dodania własnych kolorów i oczywiście usunięcie reklam.

Pobierz: Android

SmokSmog

SmokSmog to otwartoźródłowy projekt, którego celem jest zapewnienie nam łatwego dostępu do danych o jakości powietrza pochodzących z wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska. W aplikacjach obejrzymy dane ze stacji w województwach małopolskim, śląskim, dolnośląskim i opolskim.

Obraz

W ustawieniach można wybrać, czy będzie prezentować dane ze stacji ustawionej jako domyślna, z najbliższej czy z ostatniej oglądanej. Poza stanem bieżącym aplikacja pozwala przejrzeć wskazania z minionych kilku dni na wykresach.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Aplikacja jest nie tylko przydatna, według założeń autorów ma też być bardzo estetyczna. Warto śledzić rozwój projektu i poczekać na powrót ślicznego interfejsu ze smokiem.

Smogilla

Smogilla to bardzo estetyczna aplikacja Modern, prezentująca informacje o stanie powietrza w województwie małopolskim na smartfonach, a na desktopach także w województwie śląskim i podkarpackim. Aplikacja jest wciąż rozwijana i z czasem zapewne uzyska dostęp do większego zakresu danych.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Większość stacji podaje informacje o stężeniu tlenków azotu, ozonu, pyłów (PM10 i PM2,5) i innych szkodliwych substancji. Aplikacja pozwala także tworzyć dynamiczne kafelki (Live Tiles), w których prezentuje bieżące dane dla wybranego miejsca.

Kraków Smog

Ta aplikacja zasługuje na miejsce w przeglądzie przede wszystkim dzięki ślicznemu interfejsowi, prezentującemu zdjęcia grodu Kraka. Znajdziemy tu podstawowe informacje o pogodzie w Krakowie oraz dane ze stacji monitorujących jakość powietrza. Zależnie od tego, jakie dane dostarcza stacja, można sprawdzić stężenie tlenku węgla, tlenków siarki, tlenków azotu i pyłów zawieszonych oraz zbiorczy wskaźnik, który wprost informuje, czy wyjście na pole wiąże się z ryzykiem.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Stację można wybrać w ustawieniach aplikacji (Kraków Centrum, Dietla, Kurdwanów, Nowa Huta i Skawinia). Można także zlecić aplikacji podawanie danych z najbliższej stacji. Aktualny stan powietrza będzie pokazywany w powiadomieniach. Niestety aplikacja nie sięga do innych części kraju.

Pobierz: Android

Obraz

AQICN – dane z całego świata

Portal AQICN powstał w Chinach w 2007 roku, ale zbiera informacje o zanieczyszczeniu powietrza z 8,2 tysiąca stacji pomiarowych w 70 krajach. Mapę Polski i dane z naszych stacji można zobaczyć na podstronie, można też włączyć polski interfejs (nie jest najlepszy, prawdopodobnie tłumaczeniem zajął się automat). Po powiększeniu obszaru można obejrzeć szczegółowe wskazania każdej ze stacji pomiarowych.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

AQICN gromadzi dane w czasie rzeczywistym. Na niewielkich wykresach można przyjrzeć się zmianom w czasie stężenia szkodliwych gazów i pyłów. Przejście do szczegółowego raportu dodatkowo daje dostęp do podstawowych informacji meteorologicznych i prognozy na najbliższych kilka dni dla Europy.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (36)