Środki na kontach ocaleją, ale ustawa antyterrorystyczna bardzo zaszkodziła rynkowi prepaidów

Urząd Komunikacji Elektronicznej wyjaśnił sytuację wszystkchtych, którzy nie zarejestrowali posiadanych przed wejściem ustawyantyterrorystycznej kart prepaid. Jak wiadomo, od 1 lutego 2017 rokukarty takie zostaną wyłączone przez operatorów, którymwspomniana ustawa zakazuje dalszego świadczenia usługtelekomunikacyjnych niezarejestrowanym użytkownikom. Co jednak ześrodkami znajdującymi się na kontach takich użytkowników? Nadtym twórcy ustawy już się nie zastanowili.

Środki na kontach ocaleją, ale ustawa antyterrorystyczna bardzo zaszkodziła rynkowi prepaidów

W świetle obowiązującego prawa obowiązek rejestracji prepaidówdotyczy zarówno nowych klientów chcących dopiero rozpocząćkorzystanie z usług na kartę, jak i tych, którzy karty kupiliprzed 25 lipca 2016 r. Karty niezarejestrowane do 1 lutego 2017 r.mają zostać dezaktywowane. Z kolei te nowe karty SIM po zakupiepozostają nieaktywne, do momentu zidentyfikowania się u operatora,tj. podanie upoważnionej osobie imienia, nazwiska i numeru PESELoraz okazanie dokumentu tożsamości.

Do końca stycznia 2017 zarejestrowanych musi być ok. 10 mlntakich prepaidów. Operatorzy do tej pory nie poinformowali, jakidzie im rejestrowanie kart. Jedynie Orange Polska ujawniło, żerejestracji poddało się 50% aktywnych użytkowników (niedefiniując jednak, kim taki aktywny użytkownik jest). Żadenoperator nie powiedział też, co zrobi ze zgromadzonymi na kontachprepaidowych środkami.

Prezes UKE uważa jednak, że sama ustawa antyterrorystyczna niemówi o wygaśnięciu zawartej z klientem umowy, a jedyniezaprzestaniu świadczenia usług na rzecz klienta ze względówpozaregulaminowych. W jego ocenie, w przypadku dopełnienia przezużytkownika obowiązku rejestracji po 1 lutego 2017 r., powinien onodzyskać możliwość korzystania z usługi telekomunikacyjnej, zzachowaniem swojego numeru i środków z doładowań (o ile nieupłynął regulaminowy okres ważności konta i doładowania).

Jedno pozostaje pewne. Wpływ ustawy antyterrorystycznej na rynekokazał się fatalny. Sprzedaż prepaidów, stanowiących do tej porynawet 25% przychodów sieci komórkowych, drastycznie spadła. Zdanych pozyskanych przez dziennik Rzeczpospolita wynika, żeskurczyła się ona nawet o 50-70%. Maleje także liczba użytkownikówtelefonii na kartę. Z oficjalnych wyników telekomów wynika, że wciągu trzech ostatnich miesięcy Plus stracił 300 tys.użytkowników, Orange 600 tys., T-Mobile 414 tys., a Playnajprawdopodobniej aż 800 tys. (wartość szacowana na podstawiedanych GUS-u).

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (88)