Stabilność, szybkość i bezpieczeństwo: ROSA Desktop Fresh R6 wydana
Zespół programistów odpowiedzialny za rozwój rosyjskiej dystrybucji ROSA Linux ogłosił wydanie kolejnej wersji, oznaczonej numerem R6. Podczas kilku miesięcy prac skupiono się przede wszystkim na poprawie znalezionych oraz zgłoszonych błędów, co ostatecznie przełożyło się na zwiększenie poziomu stabilności działania systemu. Dużo czasu poświęcono również na skrupulatne testy konfiguracji sprzętowych komputerów najczęściej wykorzystywanych w administracji wschodniego sąsiada. Rosyjski rząd jest największym klientem firmy ROSA, dlatego decyzja o dokładnym sprawdzeniu swojego produktu wydaje się być jak najbardziej uzasadniona.
Firma ROSA oferuje swoją dystrybucję opartą na jądrze Linuksa w trzech wersjach – ROSA Desktop Fresh, ROSA Enterprise Desktop i ROSA Enterprise Linux Server. Pierwsza z nich jest skierowana przede wszystkim do użytkownika domowego, placówek edukacyjnych i instytucji rządowych. Druga i trzecia wersja stanowi konkurencję dla produktów amerykańskiego koncernu Red Hat i jest przeznaczona głównie dla rosyjskich firm.
ROSA Linux wybija się zastosowanymi rozwiązaniami spośród mało znanych i niewiele różniących się od siebie dystrybucji. W ramach zestawu narzędzi dostarczane jest nowatorskie menu oraz aplikacje do odtwarzania filmów i przeglądania zdjęć. Schludny wygląd systemu ma zapewnić specjalnie opracowany styl interfejsu Plasma oraz dekoracji okna wykorzystujący stonowane kolory. Całość prezentuje się świetnie, a do tego działa szybko i stabilnie.
Oprócz poprawy sporej liczby błędów, ROSA Linux doczekała się również aktualizacji pakietów i częściowego wsparcia dla stylów kursorów w aplikacjach napisanych z wykorzystaniem biblioteki Qt5. Ulepszono także działanie systemu profili dźwiękowych, który sprawiał problemy podczas przełączania się z urządzenia wyjściowego w postaci głośników na słuchawki po ich podłączeniu do komputera. Uwadze twórców nie umknął także dość ważny z perspektywy nowych użytkowników błąd, który powodował komplikacje w przypadku aplikacji utworzonych w oparciu o Qt5 i uruchomionych na dystrybucji ROSA Linux działającej w Virtualboksie z włączoną opcją wsparcia dla trybu 3D.
W najnowszej wersji ROSA Linux można znaleźć:
- KDE 4.14.3
- Firefox 39.0 jako domyślną przeglądarkę
- Chromium 43
- Thunderbird 38.0.1 wyposażony w rozszerzenie Lightning Calendar
- LibreOffice 4.4.3 z roszerzeniem Pager
- Qt 4.8.7 oraz Qt 5.4.2
- ffmpeg 2.5.6
- nvidia-340 z lepszym wsparcie dla technologii NVIDIA Optimus i Primus
- AMD (fglrx) 15.101 (AMD Catalyst 15.5)
- HPLIP 3.15.6 ze wsparciem dla środowiska Python3
- Linux 3.14.44
- KDE Frameworks 5 i KDE Plasma 5 dostępne w repozytorium
Nasz wschodni sąsiad rozpoczął proces wdrażania systemu opartego na jądrze Linuksa do instytucji rządowych już kilka lat temu. Zgodnie z planem ma to zapewniać coraz większą niezależność od produktów pochodzenia zachodniego. Cały proces rozciągnął się w czasie, jednak nie zmienia to postanowienia rosyjskich władz, które powoli i uparcie realizują swoją wizję. Efekty widoczne są gołym okiem, a za przykład może posłużyć liczące 500 tysięcy mieszkańców miasto Magnitogorsk – praktycznie wszystkie komputery w miejskiej administracji działają pod kontrolą ROSA Linux. Dystrybucja jest też ciepło przyjmowana w szkołach i innych placówkach publicznych. Uczniowie nie mają najmniejszych problemów z jej obsługą, aczkolwiek należy nadmienić, że rosyjski uczeń jest nauczany programowania i zaznajamiany z linią poleceń od szóstej klasy szkoły podstawowej. Do tego czasu dzieci uczą się podstawowej teorii algorytmów poprzez rozwiązywanie skomplikowanych problemów logicznych.
ROSA Linux to bardzo stabilna i szybka dystrybucja, której nie brakuje wsparcia i funduszy na rozwój. Najczęściej znajduje ona zastosowania w rosyjskiej administracji i szkołach. Koszty migracji z platformy Microsoftu na otwarty system operacyjny są ogromne, jednak jest to cena, którą należy ponieść w celu uzyskania choć odrobiny niezależności i prywatności.