Steve Ballmer: musimy przenieść się w chmury
Microsoft ponownie odkrywa cloud computing. Podczas wystąpienia w waszyngtońskim uniwersytecie Steve Ballmer, szef firmy, stwierdził, że Microsoft chce przenieść wszystkie produkty do tzw. chmury obliczeniowej. Dzięki temu użytkownik będzie mógł korzystać z programów i usług bez konieczności instalowania ich w komputerze.
Swoje plany Ballmer potwierdził w e-mailu, który został wkrótce po wystąpieniu rozesłany do pracowników. Inne firmy zdefiniowały chmurę w wąski, jednowymiarowy sposób - pisze Ballmer. Podobnie rzecz ma się z Azure, platformą Microsoftu, która umożliwia korzystanie z chmury obliczeniowej. Ballmer chciałby natomiast rozszerzyć działanie usługi. Jak pisze w e-mailu: Microsoft wprowadzi unikalną usługę polegającą na szerokim zakresie chmury, która wzbudzi znacznie większe zainteresowanie wśród klientów. Dzięki przetwarzaniu w chmurze użytkownik może korzystać z dokumentów, programów, a nawet gier za pomocą Internetu. Oznacza to, że wszystkie dane przechowywane są na zewnętrznych serwerach, z którymi łączy się nasz komputer. Ballmer chciałby rozpocząć kampanię, której celem miałoby być uświadomienie użytkownikom - także biznesowym - korzyści płynących z możliwości chmury obliczeniowej.
Microsoft chce informować swoich klientów o tym, jak mogą wykorzystać nową usługę - do dzielenia się dokumentami i plikami, do nauki, przechowywania materiałów, a także do obsługi urządzeń mobilnych. Oczywiście, to nic nowego dla was - pisze Ballmer do swoich pracowników. Pytanie jednak brzmi, czy technologia jest nowością dla zwykłych użytkowników komputerów? Usługę, którą chce wprowadzić Microsoft z powodzeniem udostępniają już inne firmy. Najbardziej zaawansowane prace w tym kierunku prowadzi oczywiście Google, ale także Apple (usługa MobileMe), Yahoo! i inne spółki. Ballmer dostrzega zresztą, że Mamy silnych konkurentów. Receptą na ich pokonanie ma być udostępnienie chmury obliczeniowej w biznesie, a także maksymalne przyśpieszenie usług.
Z treścią e-maila rozesłanego do pracowników Microsoftu można zapoznać się na stronach serwisu TechCrunch. Tekst dostępny jest w języku angielskim.