Świat jest mniejszy, niż myślimy

W 1967 roku psycholog Stanley Milgram przeprowadził eksperyment „Świat jest mały”, na podstawie którego zbudowano hipotezę, że dowolne dwie osoby na świecie dzieli średnio 6 „stopni oddzielenia”.

22.11.2011 | aktual.: 09.12.2011 03:28

Oznacza to, że w celu doręczenia listu osobie, której osobiście nie znamy, możemy przekazać go znajomej osobie, która wydaje się być bliższa adresatowi. Ona przekaże list dalej komuś kogo zna, i tak dalej. List dotrze do adresata po drodze liczącej średnio 6 osób (adresat będzie siódmą osobą, która go otrzyma). Hipoteza ta była wielokrotnie testowana w małych społecznościach, ale w miarę rozwoju serwisów społecznościowych, przyszedł czas na globalny eksperyment. Pomógł w nim oczywiście Facebook, którego 721 milionów aktywnych użytkowników mających w sumie 69 miliardów relacji to ponad 10% populacji ziemi, więc całkiem reprezentatywna grupa użytkowników. Algorytmy wykorzystane do badania zostały opracowane w Laboratorium Algorytmiki Uniwersytetu w Mediolanie.

Badacze odkryli, że 6 stopni oddzielenia to w obecnych warunkach zdecydowanie za dużo. 99,6% par użytkowników Facebooka jest połączonych ścieżkami mającymi maksymalnie 5 stopni, a żeby opisać 92% relacji wystarczą 4 stopnie. Jeśli badanie zostanie ograniczone do osób pochodzących z jednego kraju, ścieżki skracają się do 3 stopni. Jest to również dowód na to, że rozwój Internetu i możliwości komunikacji skracają ścieżki. W 2008 roku średni dystans wynosił 4,28 stopnia, obecnie wynosi tylko 3,74.

Przy okazji badania wykazały, że 82% „znajomości” nie przekracza granic kraju, oraz że użytkownicy mają najwięcej znajomych w zbliżonym do siebie wieku i nawet osoby w podeszłym wieku zaprzyjaźniają się najczęściej ze swoimi równolatkami.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)