Szkoły żegnają Pascala. Już niebawem na maturze zastąpi go Python
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała listę systemówoperacyjnych, programów użytkowych i języków programowania, któremogą zostać wybrane przez osoby podchodzące do egzaminumaturalnego z informatyki w 2017 roku. Sama lista nie zawiera niczegoniezwykłego – ale pod nią znalazła się zapowiedź prawdziwejrewolucji – porzucenie niezwykle u nas od lat popularnego Pascala.
Dla wielu osób, szczególnie w bloku wschodnim, Pascal byłpierwszym językiem programowania. W nim uczono się wręcz myślećalgorytmicznie, a zasługą tego w dużym stopniu była osoba twórcyjęzyka, Niklausa Wirtha, autora słynnej ksiązki Algorytmy +Struktury Danych = Programy. Pomogło też piractwo (wszechobecnośćpirackich wersji kompilatorów języka, a później środowiskaprogramistycznego Delphi) i duża przejrzystość, sprawiająca, żew Pascalu łatwo się projektowało algorytmy, zapisując je wpseudokodzie wzorowanym właśnie na Pascalu.
Z końcem XX wieku popularność Pascala w realnych zastosowaniachzanikła, pozostał on jednak językiem o uznanej roli w edukacji,szczególnie do uczenia programowania strukturalnego. I choćby ztego powodu pozostawał na liście akceptowanych języków naegzaminie maturalnym (obok C/C++ i Javy). Komisja egzaminacyjnamusiała przyjąć rozwiązania przygotowane w Pascalu, naopensource’owy kompilator FreePascal, używany jeszcze wraz ześrodowiskiem programistycznym w trybie tekstowym.
To jednak ostatni rok szkolny, w którym jest sens ćwiczyć swojeumiejętności w Pascalu z myślą o maturze. Od roku 2017/2018 niebędzie już można wybrać Pascala, zostanie tylko C/C++ oraz Java.Za to w roku szkolnym 2018/2019 idzie nowe: będzie można wybraćPythona, choć jeszcze nie wiadomo w jakiej wersji i z jakimśrodowiskiem programistycznym.
Python zamiast Pascala jest bardzo dobrym pomysłem: z jednejstrony to nowoczesny język, używany zarówno do ogólnych jak ispecjalistycznych zastosowań (np. w bioinformatyce), z drugiej jestnie mniej czytelny i wygodny niż Pascal. Bogaty wybóropensource’owych środowisk i narzędzi programistycznych upewnia,że szkoły nie będą miały żadnych problemów z wprowadzeniem godo swoich pracowni.