Szyfrowanie wiadomości SMS już dostępne w CyanogenModzie
Po aferze dotyczącej NSA i powszechnej inwigilacji wiele się zmieniło w podejściu niektórych firm, ale przede wszystkim użytkowników do kwestii prywatności i ochrony własnych informacji. Zaczęto zdawać sobie sprawę z tego, że warto lepiej zabezpieczać dane i transmisję, aby nie dostały się w ręce zainteresowanych wszystkim służb specjalnych. Dotyczy to także urządzeń mobilnych, bo przecież trudno nazwać tradycyjne połączenia czy też SMSy rozwiązaniami zapewniającymi poufność przekazywanych informacji. Naprzeciw potrzebom użytkowników wychodzi jednak CyanogenMod oferując szyfrowanie wysyłanych wiadomości, proste w obsłudze i automatyczne, a zarazem bardzo bezpieczne.
Zespół tworzący CyanogenModa postanowił w swoim dziele zaimplementować mechanizm z klienta TextSecure opracowany przez Open WhisperSystems i z otwartym kodzem źródłowym na licencji LGPL v3. Aplikacja ta jest dostępna zarówno dla Androida jak i iOS i pozwala na przesyłanie zaszyfrowanych wiadomości między użytkownikami nieco na wzór OTR dostępnego w niektórych komunikatorach (np. Pidgin). Rozwiązanie to bazuje na krzywych eliptycznych, o których w nieco innym kontekście mogliście przeczytać na łamach Dobrychprogramów w połowie sierpnia. Najważniejsze, że pozwala to na o wiele lepsze zabezpieczenie wiadomości i zapewnienie im tajności nawet w wypadku przechwycenia prywatnego klucz głównego. Wykorzystywane przy tym jest połączenie SMS (z dzieleniem wiadomości na części gdy zajdzie taka potrzeba), lub transmisja internetowa.
W przeciwieństwie do oddzielnego klienta, w CyanogenModzie jest to zintegrowane z systemem, dzięki czemu szyfrowane mogą być wiadomości pochodzące z niemalże każdej aplikacji zajmującej się obsługą SMS. Mechanizm może również automatycznie wykrywać czy druga strona obsługuje TextSecure i szyfrować wiadomości tylko, gdy możliwe będzie ich odczytanie. Całość wymaga jednak serwera pośredniczącego do wymiany komunikatów i kluczy, ten został uruchomiony przez CM w celu zbadania obciążenia i testowania, więc funkcji nie można na razie uznać za coś w pełni stabilnego. Rozwiązanie pojawiło się już w wydaniu nocnym CM 10.2. Niebawem ma zadebiutować również w najnowszej wersji CM 11, która jest dostępna dla niektórych urządzeń od kilku dni i która bazuje na Androidzie 4.4 KitKat.