Teoria w praktyce... ...czyli jak optymalizować Win XP wg porad dostępnych na forum dp
Link do opisanego tematu na forum
Nieprzyzwoicie długo włączający się komputer to coś, co dopada większość użytkowników systemu Windows (na pierwszy ogień idzie XP, Win7 zajmę się w następnej części), przeczesując internet można natknąć się na rozmaite poradniki jak przyspieszyć, jak coś odjąć, jak coś dodać... Na forum dp można znaleźć w dziale Sprawdzone porady podlinkowany wyżej artykuł: Optymalizacja i odchudzanie Windowsa XP - opis krok po kroku. Niniejszy wpis jest poświęcony realizacji założeń zawartych w poście. Postaram się przedstawić efekty, jakie udało się uzyskać, czas jaki zabierają poszczególne kroki i wszystkie istotne informacje o możliwych błędach, jakie można popełnić.
Nie przedłużając:
stan „as found”:
Platforma: Fujitsu Siemens AMILOPro V3505 z dołożoną kostką ramu (łącznie 3 GB), procesor Intel T2050 2x1.6 GHz, Windows XP Professional SP3. System nieco zakurzony, komputer 14 miesięcy przeleżał w szafie, a wcześniej pracował jakieś 2 lata... kilka programów się uzbierało, do tego trochę plików – zdjęcia, dokumenty... w sumie zajętych około 17 GB z 50 dostępnych.
Czas uruchomienia systemu (od momentu wciśnięcia przycisku zasilania do momentu otwarcia strony startowej w Firefoxie – 3 minuty, a do momentu uruchomienia pliku *.doc w LibreOffice – 6 minut). Cel – obniżenie czasu do 2 minut uznałbym za wielki sukces (jak kojarzę, po zainstalowaniu świeżego systemu i podstawowych programów miałem około 90 sekund do odpalenia strony na Amilo).
Zaczynamy...
1. Usuwanie niebezpiecznych śmieci - podstawowe czynności
Programy usuwające wirusy:
Szczepionka G DATA: „No input file specified.” - link prowadzi donikąd... (na dp dostępna wersja trialowa - odpuszczam) Stinger: program ze stajni McAfee, niestety mam wstręt przez Flash Playera, więc dam sobie spokój... clrav - BŁĄD 404: Strona nie została odnaleziona. Grzebiąc nieco na stronie Kaspersky'ego nie znajdziemy niestety linku do narzędzia (oba dostępne nie działają). Próbowałem też linku do bezpłatnego programu: „404 Serwis w trakcie przenoszenia*, niektóre dane mogą zostać utracone. * Witryna jest przenoszona na inny system i może działać niepoprawnie za względu na transfer danych”... skanerami – online: skanuje jedynie pojedyncze pliki, a nie cały komputer...
„Oprócz tego skorzystaj też ze swojego programu antywirusowego jaki masz zainstalowany w systemie np. Norton, Kaspersky, AntiVir, BitDefender itd.”, więc nie pozostaje nic innego jak skan darmowym COMODO ISP, który jest zainstalowany. Czas pełnego skanowania: 73 minuty. Nie wykryto zagrożeń.
Program usuwający trojany CWS:
CWShredder – na podlinkowanej stronie reklama oprogramowania AV, nie skusiłem się na darmową wersję...
Programy usuwające spyware: Ad-aware SE Personal – strona nie istnieje Spybot Search & Destroy – link podany prowadzi na stronę producenta, a tam sporo linków sugerujących zakup, może lepiej.
Instalacja: na pytanie o poziom kontroli zaznaczyłem: I want more control... a cała reszta next, next, next....
Pierwsze uruchomienie
Uruchomienie: Start a scan, na pytanie o wskazówki podziękowałem. Bardzo szybkie skanowanie (około 6 sekund), wyświetliła się informacja, że 4 wyniki (cokolwiek to znaczy...), kliknąłem fix selected i 3 problemy zostały rozwiązane (de facto tylko 3 pojawiały się na liście). Wygląda na to, że wciąż istnieje jeden, ale nie mam pomysłu, jak go usunąć.
Program usuwający malware:
Ewido – link prowadzi na stronę AVG, ani śladu po Ewido...
„Jeśli program wykrył wirusa lub spyware i nie może go usunąć a także sam nie dajesz rady wklej loga z Hijacka i SilentRunners do działu Bezpieczeństwo i logi HijackThis z opisem problemu”, więc chyba „szczaszki”.
Optymalizacja i odchudzanie #Podstawowe Checkdisk – sprawdzanie błędów na dysku I Metoda - zwykła
Zaznaczyłem obie opcje i Rozpocznij.
Zapisujemy wszystkie otwarte pliki, zamykamy je i otwarte programy i klikamy tak. Następnie reset i czekałem około 45 minut... błędów brak.
Usuwanie zbędnych plików
1. Usuwanie zawartości katalogów => Temp „Start => Uruchom => wpisz: %temp% i usuń wszystko”
Niestety...
Nie mogłem usunąć 4 katalogów (hsperfdata_Marcin, lu4qce.tmp, mozilla-temp-files i Skype) i jednego pliku (Perflib_Perfdata_36c). Próba uruchomienia komputera w trybie awaryjnym spaliła na panewce – okazuje się, że na ułamek sekundy pojawia się jakiś blue screen i komputer się resetuje... Trzy próby i uruchomiłem go normalnie. Jeszcze raz wszedłem do tempu, wyłączyłem skype i udało się usunąć wszystko oprócz katalogu hsperfdata_Marcin, googluję...
There'S An Folder Called Hsperfdata In My Temporary Files Folder That I Can'T Delete. How Can I Get Rid Of It? Answer The hsperfdata folder has been put there by Java and it isn't intended to be deleted (so why it gets put into the temporary folder is a bit of a mystery). If you really want to get rid of it, try logging in as an administrator from safe mode and delete it from there. However, the next time you run an application that uses Java, it will probably reappear.
...więc zostawiam go w spokoju...
„Start => Uruchom => wpisz: %Userprofile%\Ustawienia lokalne\Temp i wyczyść wszystko” - to ten sam katalog, co poprzednio...
2. Czyszczenie danych w => Internet Explorer
Nie używam w ogóle msowej przeglądarki, ale spróbujmy.
„Internet Explorer => Narzędzia => Opcje internetowe”
Niem ma w starcie IE !?! Więc na dysku C › Program Files › Internet Explorer. Na pytanie, czy chcę, żeby IE stało się domyślną przeglądarką grzecznie odpowiadam NIE :) Oczom mym ukazuje się:
...ale co tam, idźmy dalej.
„Zakładka Ogólne: - Usuń pliki cookie - Usuń pliki - Wyczyść historię - Ustawienia - zmniejsz suwakiem ilość miejsca przechowania tymczasowych plików internetowych np. na 200 MB - Zmniejsz liczbę dni trzymania np. do 10 dni
Zakładka Zawartość: - Wyczyść stan SSL - Autouzupełnianie - kliknij na Wyczyść formularze i Wyczyść hasła i OK”
Udało się :)
3. Czyszczenie prywatnych danych => Firefox
To moja domyślna przeglądarka, więc:
„Otwórz przeglądarkę Firefox i kliknij na Narzędzia => Wyczyść prywatne dane i wybierz co chcesz usuwać”
...nie ma już opcji Narzędzia, a tylko opcja Opcje :) ale nie chcę usuwać ani haseł, ani historii. Myślę, że optymalizacją FF zajmę się dokładniej innym razem.
4. Czyszczenie prywatnych danych => Opera
Nie posiadam. 5. Czyszczenie list historii „Prawy klik myszki na pasek zadań => wybierz Właściwości => karta Menu Start => kliknij przycisk Dostosuj => wybierz kartę Zaawansowane => kliknij przycisk Wyczyść listę i 2x OK (dla Luny) = przycisk Wyczyść (dla klasycznego Menu Start) Zostaną wyczyszczone nastepujące listy: - Lista ostatnio używanych dokumentów z menu Start - Folder Moje bieżące dokumenty - Lista ostatnio używanych programów - Lista ostatnio używanych stron internetowych Zostaną usunięte również określone wpisy rejestru: RecentDocs RunMRU TypedURLs”
Udało się. Oczyszczanie dysku „Start => Wszystkie programy => Akcesoria => Narzędzia systemowe => Oczyszczanie dysku” Po około 7 minutach niemrawej pracy dla dysku systemowego i po około 24 dla partycji D przechodzę do: Oczyszczanie pulpitu ...i tu problem z głowy, gdyż nie używam ikonek na pulpicie :) Teraz wielki test: wyłączam komputer i odpalam stoper!!! :( niestety porażka... czas do uruchomienia strony 3 minuty 25 sekund, a do otwarcia doc'a około 6 i pół minuty. Wydaje mi się, że na wynik spłynął zainstalowany spybot. Przy uruchamianiu systemu pojawił się w trayu na długo wcześniej przed COMODO.
Pójdźmy dalej... Wyłączenie tworzenia się miniaturek Thumbs.db „Mój komputer => Narzędzia => Opcje folderów => Widok => w sekcji Ustawienia zaawansowane zaznacz Nie buforuj miniatur Wyszukaj teraz pliki thumbs.db (są ukryte) i skasuj wszystkie jakie znajdziesz na dysku lub użyj programu np. Odkurzacz. Nastepnym razem nie zostaną już utworzone.” Nieco boję się odkurzacza, więc posłużyłem się wyszukiwaniem w Total Comanderze i standardowym szukaj Windowsa z zaznaczoną opcją szukaj w ukrytych i w systemowych. TC znalazł dwie sztuki, a Windows nic, usunąłem. Zmniejszenie pojemności kosza „PPM na ikonkę Kosz => Właściwości => zakładka Globalne => zaznacz Użyj jednego ustawienia dla wszystkich dysków i później za pomocą suwaka Maksymalny rozmiar Kosza zmniejsz ilość miejsca na dysku np. ze 100 % na 20 %” ...jak już wcześniej wspominałem, nie mam ikonek na pulpicie, więc... wujek google podpowiedział, żeby zrobić nowy folder w dowolnym miejscu i zmienić mu nazwę na: kosz.{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E} (przy czym „kosz” może być dowolną nazwą). Zrobione! Wyłączenie hibernacji „1. Panel Sterowania => Opcje zasilania => zakładka Hibernacja i wyłącz opcję Włacz hibernację 2. Skasuj z dysku plik hiberfil.sys 3. Uruchom ponownie komputer Ta operacja pozwoli zaoszczędzić miejsce na dysku” Nigdy nie włączałem hibernacji, więc nie musiałem jej wyłączać, a przy okazji nie znalazłem na dysku wspominanego wyżej pliku. Przyśpieszanie przeglądania folderów „Na dysku C:\ => prawy klik myszki na puste miejsce i wybierz widok Lista, następnie:Narzędzia => Opcje folderów => Widok => Zastosuj do wszystkich folderów” Zrobione! Defragmentacja pliku wymiany (pagefile.sys) Programu się nie instaluje, a proces trwał w moim przypadku około kilku sekund przy uruchomieniu systemu.
Próba generalna: uruchomienie systemu 2 minuty i 40 sekund, a otwarcie dokumentu 5 minut 40 sekund. Można powiedzieć, że jest postęp :) Tu pozwolę sobie na małe podsumowanie. Uważam się za świadomego użytkownika komputera i internetu, więc do tej pory nie pojawiły się żadne większe trudności, ani trudno usuwalne elementy systemu. Efekty osiągnięte do tej pory w moim przypadku są dość mizerne, ale nie oznacza to, że powyższe czynności można pominąć!!! Ewentualnie można by pokusić się o drobną zmianę kolejności i na początku odinstalować wszystkie programy, których nie używamy i które pojawiły się „znikąd”.
Na chwilę odejdę od schematu przedstawionego na forum, skuszony poprawą czasu po defragmentacji pliku pagefile.sys – odinstaluję zbędne programy, przeczyszczę dodatkowo komputer CCleanerem i wykonam defragmentację dysków. Do usuwania i czyszczenia używam najnowszej wersji CCleaner 4.04.coś tam. Jedna gra, spybot i stary komunikator, czyli niewiele. Analiza CCleaner wykazała, że usunie około 350 MB, potrwało to około 45 sekund. Dalej zakładka rejestr, obowiązkowa kopia zapasowa przed czyszczeniem i trzykrotna procedura naprawy (kopię wykonuję tyko dla pierwszego czyszczenia, kolejne czyszczenia wykonuję do momentu, w którym skanowanie problemów nie zwróci żadnego wyniku – czyli wszystko będzie ok :) ). Restart systemu (czas 3 min 15 s, a do otwarcia pliku 6 min 30 s). Pojawił się problem, po uruchomieniu komputera nie startuje COMODO... Diagnostyka prowadzi do okna:
Wcześniej używałem Avasta, ale przeczytałem gdzieś, że lepszym jest COMODO. Faktycznie, jest to narzędzie rozbudowane, ale wydawało się nieco krowiaste... Po defragmentacji wrócę do Avasta... Do defragmentacji używam defragglera od twórców ccleanera. Wyniki analizy dla C:
Wykonany benchmark: prędkość odczytu losowego: 1,88 MB/s. Zaczynamy...
a z benchmarku 2,14 MB/s. To samo dla dysku D.
benchmark: 990,19 KB/s Po fragmentacji program zostawił 28% fragmentacji, a benchmark pokazał 1,75 MB/s. Defragmentacja raz jeszcze... i mamy 5% fragmentacji i 444,88 KB/s :( One more time... i w końcu 0% fragmentacji, a benchmark: 1,54 MB/s. COMODO zamieniony na Avast! Próba czasu uruchomienia: 4 minuty, a do otwarci dokumentu 6 minut i 10 sekund. W końcu czas na...
Optymalizacja startu systemu „Start => Uruchom => wpisz msconfig, przejdź do zakładki Uruchamianie i odznacz niepotrzebne programy, co do których mamy pewność i nie chcemy aby startowały razem z systemem” Zostawiałem zaznaczone:
Czas uruchomienia systemu 4 minuty, a do otwarcia pliku 6 min 10 s... BootVis Przed optymalizacją:
Po optymalizacji:
Cała zabawa zajęła kilkanaście minut, a oto efekt: czas uruchomienia systemu 4 minuty, a do otwarcia pliku 6 min 30 s... …czyli szału nie ma... #DODATKOWE Usuwanie plików aktualizacyjnych „Narzędzia => Opcje folderów => zakładka Widok => w sekcji Ustawienia zaawansowane zaznacz Pokaż ukryte pliki i foldery W katalogu C:\WINDOWS usuń wszystkie foldery o nazwach zaczynających się znakiem dolara $, np. $NtUninstallKB905915$” Sporo tego... prawie 400 elementów, a usuwania na 2 minuty. Usuwanie plików instalacyjnych „Jeśli będzie potrzebny jakiś niezainstalowany komponent, system poprosi o włożenie płytki instalacyjnej Windows XP”, a można zarobić 100 MB, chyba wykopanie płytki i doinstalowywanie bardziej czasochłonne, więc odpuszczam. Podobnie dla „Wyczyszczenie katalogu dllcache”.
Prefetch - przyśpieszanie Windowsa „Przejdz do C:\WINDOWS\Prefetch i usuń wszystko poza plikiem Layout.ini, uruchom ponownie komputer” Zrobione! Wyłączanie efektów wizualnych „1. Start => Panel sterowania => ikona System => zakładka Zaawansowane => w sekcji Wydajność kliknij na Ustawienia W oknie Opcje wydajności zaznacz Dopasuj dla uzyskania najlepszej wydajności lub odznaczyć wszystkie efekty” „2. PPM na pupicie => Właściwości => zakładka Wygląd => kliknij na Efekty => w nowym oknie odznacz wszystkie opcje i OK” ...i jakoś tak bardziej kwadratowo się zrobiło :) Wyłączanie dźwięków przy starcie i zamykaniu „Panel Sterowania => wybierz Dźwięki i urządzenia audio => zakładka Dźwięki => Schemat dźwiękowy => wybierz opcję brak dźwięków” ...i cicho ;) Czyszczenie pamięci podręcznej DNS zrobiłem. Wyłączanie automatycznego uaktualniania systemu sobie daruję, bo po to są aktualizacje, żeby z nich korzystać, IMHO. Sprawdzanie systemu ...czyli jednak musiałem wykopać płytkę z Windowsem :) „Do napędu włóż płytę instalacyjną Windows XP i wykonaj: Start => Uruchom => wpisz polecenie sfc /scannow i wciskamy Enter Jeśli za każdym razem będą wyskakiwać okienka klikaj na Ponów próbę” Dość czasochłonne... około 30 minut, ale bez wodotrysków. „Jeśli za każdym razem będą wyskakiwać okienka klikaj na Ponów próbę” - okienka się nie pojawiły, ale to chyba dobrze :)
Test: uruchomienie stronki 4 minuty i 30 sekund, a do otwarcia pliku 7 minut, czyli nowy rekord :/ ...nic idziemy dalej: #ZAAWANSOWANE „Poniższe wpisy dotycza modyfikacji Rejestru i pozwolą zoptymalizować jeszcze bardziej system Windows ” ...i na starcie schody:
Z pomocą przyszło forum dp Skrypcik ProTofika pomógł. Wykonałem kopię zapasową rejestru i uruchomiłem skrypt. Test uruchomienia: strona internetowa 4 minuty 20 sekund, a plik 7 minut 40 sekund. Optymalizacja usług systemowych Korzystam z metody I. Po restarcie pomiar czasu: 4 min 10 sek i 6 min 10 sek. Rejestr - defragmentacja, czyszczenie, naprawa i Darmowe programy optymalizujące system ...czyli raz jeszcze „przelecę system CCleanerem. Wyniki: otwarcie strony 4 minuty i 10 sekund, a pliku 6 minut 45 sekund. Podsumowując... ...prawie tydzień zabawy w tak zwanym międzyczasie (czasie między pracą, snem i jedzeniem ;) ) i efekt żaden. Może dla tego, że już lepiej być nie może ;) Zabawę polecam osobom, którym system uruchamia się (do otwarcia pierwszej stronki) powyżej pięciu, sześciu minut. Podejrzewam, że uda się nieco urwać i dojść do tych moich czterech...
Powodzenia!
Na koniec jeszcze zrzut ze statusu defragglera