Test baterii Movano, zamiennika Apple M1185 (Część 1)
Myślę, że przyda się każdemu użytkownikowi laptopa, nie tylko Apple, albowiem Movano produkuje baterie do wielu modeli laptopów. Od jakiegoś czasu używam MacBooka czyli laptopa ze stajni Apple. Komputer nie jest młody i niestety, od jakiegoś czasu bateria zaczęła oznajmiać, że jej dni dobiegają końca. Zaczęło się niewinnie. Czasem komputer informował, iż bateria wymaga naprawy. Przy czym czas pracy nie uległ dramatycznemu zmniejszeniu dlatego stwierdziłem, że nie będę się przejmował. Po jakimś czasie jednak bateria zaczęła wyraźnie głupieć. Przez 2 godziny potrafiła wyświetlać 100% by w ciągu następnych 30 minut zejść do 0%. Jednak czas jej pracy nadal był akceptowalny. Niestety czym dalej tym gorzej. Po podpięciu do zasilacza po kilku minutach wyświetlała informacje, że jest naładowana na 100% przy czym wtyczka zasilacza dalej świeciła na czerwono co oznacza że się ładuje. Kolejnym objawem to jakieś absurdalne czasy pracy typu 20 godzin i kosmiczne wartości dotyczące pojemności - 69800 mAh !!! Jednym zdaniem, choroba ją toczyła. Komunikat "wymaga naprawy" został zamieniony na "wymień natychmiast" lub coś w tym niepokojącym stylu. Stanąłem przed smutnym dylematem zakupu baterii. Oczywiście z miejsca zajrzałem do Apple Store by się przekonać, że oryginalna bateria kosztuje 569 zł.
Powędrowałem więc na krajowy serwis aukcyjny. Na aukcjach jest sporo baterii pasujących do mojego komputera. Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw postanowiłem zakupić firmowy zamiennik. Długo szukałem w internecie rzetelnych opisów czy recenzji użytkowników takich baterii. Niestety informacji jest dużo lecz większość z nich na zasadzie "nie bo nie" bez podania rzetelnych przyczyn. Dlatego też postanowiłem opisać baterię firmy Movano, dokładnie i rzetelnie a opis będzie rozłożony w czasie. Tu warto podkreślić, iż opinie w necie są podzielone. Jedni zalecają kupno tylko oryginalnych, inni ostrzegają przed podróbkami i zamiennikami. Wszyscy odradzają baterię tzw. "No Name" które kuszą niskimi cenami. Skorzystałem też z dobrej rady Clarissy i postanowiłem, że kupię baterię w sklepie tak, aby mieć możliwość złożenia ewentualnej reklamacji osobiście a nie bawić się w korespondencje. Z uwagi na fakt, iż Movano ma w swojej ofercie baterie do wielu modeli, myślę że opis przyda się nie tylko użytkownikom baterii do MacBooka.
Bateria Movano A1185
Bateria zapakowana w estetyczne, tekturowe pudełko, wewnątrz którego znajduje się oczywiście bateria w antystatycznej, zaklejonej folii. Oprócz tego gąbkowe wytłoczki, instrukcja i karta gwarancyjna.
Producent udziela gwarancji na baterię na okres 12 miesięcy.
Gwarant idziela ograniczonej do 12 miesięcy gwarancji na baterię. Powodem tego ograniczenia jest ich naturalne zużycie. Zmniejszenie się pojemności baterii poniżej 80% wartości nominalnej, może stanowić podstawę do skorzystania z gwarancji.
Bateria do MacBooka ma nominalnie 5200 mAh, tak więc gdy pojemność spadnie poniżej 4160 mAh możemy baterię reklamować. Wydaje mi się to uczciwym postawieniem sprawy i sugeruje, że producent wierzy w jakość oferowanego towaru.
Bateria Movano jest wyglądem bardzo zbliżona do oryginału. Plastik nie odróżnia się od tego z jakiego zrobiony jest spód MacBooka ani pod względem koloru ani pod względem dotyku. Nawet gumowa nóżka jaka jest na baterii, nie różni się zbyt wiele od tych które są na obudowie MacBooka.
Wskaźnik naładowania w Movano świeci o około sekundę krócej niż w oryginale. Nie ma to jednak znaczenia. Różnica jest też w przycisku testowania naładowania. Są nieco inne, choć spełniają tą samą funkcję.
Jedyne co wizualnie różni baterię Mivano jest to, iż Movano jest klejone a bateria Apple jest skręcana na śrubkach. Oczywiście nie ma to wpływu na pracę bateri.
Przy zakładaniu bateria nie weszła tak gładko w gniazdo jak oryginał a zatrzask zamknął się z pewnym oporem. Przy zatrzasku bateria minimalnie odstaje od obudowy w jednym rogu. Jak stwierdziłem, jest to spowodowane minimalnym wykrzywieniem baterii Movano. Widać to dopiero jak przyłożyć ją do gładkiej powierzchni. Wykrzywienie jest jednak na tle minimalne, że ciężko uchwycić to aparatem. Mam nadzieję, że nie będzie to miało negatywnych skutków w przyszłości. Sam fakt odstawania bardziej jest wyczuwalnie dotykiem niż wyglądem. Przypuszczam, że chodzi tu o jakieś ułamki milimetra.
Przed jej założeniem zresetowałem SMC aby bateria pracowała poprawnie a komputer "nauczył się" jej pojemności i pracy. Po uruchomieniu komputera, moja bateria była naładowana przez producenta w 66%...
Jak widać, bateria zaliczyła 1 cykl ładowania i ma 3 miesiące. Producent zaleca formatowanie baterii polegające na przeprowadzeniu trzy lub czterokrotnego, pełnego cyklu naładowania i rozładowania. Przy czym nie wolno ładować baterii ładowarką samochodową a proces ładowania najlepiej przeprowadzić na wyłączonym komputerze. Przy pierwszym ładowaniu komputer może pokazać koniec tego procesu po 10‑15 minutach i wówczas należy wyjąć i ponownie włożyć baterię. Bateria ma wytrzymać 500 cykli ładowania. Tyle w instrukcji. Zająłem się więc normalną pracą na baterii. Warto zauważyć, iż zgodnie ze zdjęciem powyżej, w trakcie takiego korzystania z komputera bateria ma wytrzymać 3 godziny (Current usage 3:00 h). Po 3:20 bateria miała 7% pojemności. W tym czasie pisałem ten tekst, przeglądałem internet, rozmawiałem chwilę przez Skype'a i oglądałem kilka filmików z YouTube. Przy 5% (około 3:30 pracy) bateria wyłączyła się bez ostrzeżenia, komputer wyłączył się zupełnie. Nie stresuję się tym zbytnio gdyż MacBook powinien "nauczyć się" kiedy wcześniej wysłać ostrzeżenie o zbyt słabej baterii. Po podpięciu zasilacza i włączeniu komputera, informacja systemowa wskazała, że bateria będzie ładowała się około 2 godziny. Podczas przeglądania informacji o bateriach zamiennikach w internecie znalazłem taką informację, iż baterie zmienniki generują często komunikat "bateria wymaga naprawy" będący najprawdopodobniej efektem tego, iż jest ona nie oryginalna. W przypadku baterii Moveno taki komunikat się nie wyświetlił. Po około 2.5 godziny ładowania, bateria osiągnęła 100% i po ponownym uruchomieniu komputera zgłasza czas pracy pomiędzy 4:10 a 4:30.
Maleńkie podsumowanie. Bateria jest dobrze wykonana. Nie jest perfekt, jednak nie można mieć większych zastrzeżeń. Dobrze, że producent nie usiłował na siłę kopiować rozwiązań Apple. Dobrze dobrane materiały sprawiają, iż po jej założeniu nie odróżnia się ona od komputera. Na chwilę obecną nie mam zastrzeżeń co do jej pracy.
Na bieżąco będę się dzielił z wami obserwacjami dotyczącymi tego zamiennika.
cdn...