Test przeglądarek WWW — która z nich jest najlepsza? Moje uzupełnienie cz.2
01.10.2015 | aktual.: 01.10.2015 23:28
Kurcze co za dzień, z niczym nie mogę się wyrobić, no ale w końcu dotarłem do domu:) Dziś wpis dla tych co czytać nie lubią:). Mało tekstów, dużo obrazków:). Niestety ale poziom moich wpisów ostatnio spadł diametralnie, dla mnie wakacje w tym roku coś za długo trwają:). No, ale co się odwlecze to nie uciecze. Ostatni wywiad mogę zaliczyć do dobrych. Mam nadzieje, że i dzisiejszy wpis zrehabilituje moje ostatnie słabe wpisy. Do dzieła więc:)
Jakiś czas temu opublikowałem wpis o testach przeglądarek internetowych, który niejako był rozszerzeniem wpisu, który jakiś czas temu pojawił się na łamach portalu. W komentarzach, pod tamtym wpisem zaproponowaliście przeprowadzenie jeszcze kilku testów a mianowicie poprosiliście o uzupełnienie wykresów o dane obciążenia procesora, które tym razem przeprowadzę.
Tym razem wziąłem na warsztat trochę inny zestaw przeglądarek, a mianowicie Chrome 44, Firefox 40, Opera 31, Egde oraz dość często opisywaną przez nasz portal przeglądarkę Vivaldi w wersji 1.0.
Oprócz zmiany systemu, którym w tym teście będzie Windows 10 (wersja Insider Preview zmieniłem całą platformę, tym razem będzie to NUC Intela o następujących paramentach:
- Procesor: Intel Celeron CPU @ 2,16 Ghz
- Pamięć RAM:1 x 4 DDR3LV
- Dysk: Samsung AData SSD 128 GB
- Karta graficzna: Inte HD Graphic
- Rozdzielczość: 1920x1080 pikseli
- Łącze internetowe: Neostrada 10 Mb/s
No to bez zbędnych dyskusji zaczynam test 5 przeglądarek.
Obciążenie procesora i pamięci Ram
Na początek sprawdziłem sobie ile to nasze przeglądarki życzą sobie zasobów procesora, i ile potrzebują pamięci RAM do swojej pracy. Pomiarów dokonałem przy 1 i 10 otwartych kartach. jedna otwarta karta to oczywiście strona główna Naszego portalu.
Przy jednej otwartej karcie najpopularniejsze przeglądarki potrzebowały już nieco RAMu: (im mniej tym lepiej)
Natomiast samego procesora jedna otwarta karta aż tak dużo nie potrzebowała: (im mniej tym lepiej)
Natomiast 10 otwartych stron to:
- Blog Dobreprogramy
- Dobreprogramy
- Forum Dobreprogramy
- Interia
- o2
- Onet
- The Verge
- TVN 24
- Wirtualna Polska
I tutaj przeglądarki dopiero pokazały swoją moc: (im mniej tym lepiej)
A i procesora też nie oszczędzały: (im mniej tym lepiej)
Kilka testów internetowych
Zasoby zasobami, jeden komputer ma ich mniej, drugi więcej. Zobaczmy jednak jak przeglądarki poradziły sobie z kilkoma popularnymi testami, których pełno można znaleźć w Internecie.
Na dobry początek test bezpieczeństwa browserscope, który raczej nic odkrywczego nie pokazał i wszystkie przeglądarki uzyskały bardzo zbliżony wynik (w tym przypadku im więcej tym lepiej):
Po krótkim teście bezpieczeństwa przyszedł czas na kilka testów, które pokazały możliwości browserów. Na pierwszy ogień poszedł test HTML5 (im więcej tym lepiej):
Drugi test to test CSS3 (im więcej tym lepiej):
Trzeci test to Octane (im więcej tym lepiej):
Czwarty test to Canvas Mark 2013 (im więcej tym lepiej):
Kolejny test to basemark (im więcej tym lepiej):
Ostatni test jaki przeprowadziłem to webvizbench (im więcej tym lepiej):
Na koniec
Głębszą interpretację wyników pozostawiam Wam, bo te kilka wykresów pokazuje czarno na białym jakie są te nasze najpopularniejsze przeglądarki.Jeszcze tylko ku woli informacji. Każdy test był powtórzony 3 razy, w trzy kolejne dni. Każdy test odbywał się po restarcie komputera. W tle nie działały żadne inne programy poza testowana przeglądarką. Jeden zestaw testów trwał około 7 godzin, co daje niezły wynik - ponad 20 godzin testowania.
Na koniec jeszcze tylko link do spisu treści mojego blogowania i zapraszam do czytania moich kolejnych wpisów. Mając na uwadze młodych blogerów (tych starszych zresztą też:)) polecam zapoznać się z tym wpisem, wasze wpisy tylko na tym zyskają, bo niektóre pomimo świetnej treści formatowanie mają bardzo niepoprawne.
PS. Ja wiem, że niektóre przeglądarki mają już nowsze wersje, ale test odbywał się 3 tygodnie temu (jak zwykle brak czasu) i wtedy właśnie te wersje królowały na rynku, a że wersje zmieniają się tak szybko to nic nie poradzę:).
[AKTUALIZACJA]
Jeden z moich komentatorów zarzucił mi kombinowanie wynikami, poniżej więc zrzut ekranu z testu Octane zrobiony przed chwilą.