Mozilla Thunderbird to darmowy i otwarty klient poczty z wbudowanym filtrem antyspamowym, komunikatorem, klientem grup dyskusyjnych i czytnikiem kanałów informacyjnych. Na Makach program instalowany jest od razu z rozszerzeniem, które dodaje do niego kalendarz z przypomnieniami i listą rzeczy do zrobienia. Funkcje, możliwości i wygląd programu można dodatkowo modyfikować za pomocą darmowych dodatków.
Thunderbird jest w stanie połączyć się z serwerami poczty korzystającymi z protokołów POP3, SMTP, IMAP, LDAP i NNTP, także z szyfrowaniem i różnymi metodami autoryzacji. Dla wielu popularnych usług, jak Gmail, Outlook.com i podobne, Thunderbird potrafi sam dobrać konfigurację. Jeśli nie posiada odpowiednich ustawień, może sam je pobrać, sprawdzając działanie serwerów poczty.
Pobierane listy elektroniczne Thunderbird filtruje pod kątem spamu, niebezpiecznych załączników i wiadomości będących częścią ataków phishingowych. Dzięki dodatkom można tę ochronę jeszcze wzmocnić i na przykład zablokować reklamy. Ponadto otrzymane wiadomości można oznaczać kolorowymi etykietami, zapisywać jako rzeczy do zrobienia w kalendarzu i błyskawicznie przeszukiwać. Nie zabrakło łatwej w obsłudze książki adresowej, słownika i automatycznego sprawdzania pisowni przy pisaniu wiadomości. Wysyłane wiadomości można podpisywać cyfrowo i szyfrować, możliwość korzystania z kilku sygnaturek można do Thunderbirda dodać odpowiednim rozszerzeniem. Thunderbird potrafi także otwierać wiadomości zapisane w formacie Outlooka.
W przeciwieństwie do klienta poczty, wbudowany w Thunderbirda komunikator dostarcza jedynie podstawowe funkcje, bez możliwości ustawiania własnych dźwięków dla kontaktów czy modyfikowania wyglądu kart rozmów. Znajdziemy tu prostego klienta Jabbera (XMPP), który obsłuży także Google Talka i czat Facebooka, oraz klienta IRC-a.
Podobnie prosty jest czytnik wiadomości, przy czym nieintuicyjne jest dodawanie do niego nowych odnośników Atom/RSS, co należy zrobić w ustawieniach kont. Artykułom można przypisywać etykiety i przekazywać je dalej, a także otworzyć w przeglądarce, ale na tym możliwości czytnika się kończą.