To już przesada. Kuweta dla kota z DRM, co będzie następne?

Zabezpieczenia DRM w inteligentnej kuwecie dla kota. W czym jeszcze zobaczymy DRM, w czajniku i lodówce? Producent zablokuje nam dostęp do danego urządzenia, ponieważ użyliśmy go w sposób niezgodny z gwarancją?

To już przesada. Kuweta dla kota z DRM, co będzie następne?

23.12.2014 | aktual.: 29.12.2014 16:08

Z jakimi rzeczami kojarzmy nam się słowo „inteligentny”. Obecnie z pewnością z telefonami, a coraz częściej także z telewizorami i zegarkami. To czy te urządzenia naprawdę są inteligentne, to już inna sprawa. Jednak z pewnością nikomu to słowo nie kojarzy się z kuwetą dla kota. Kuwetę CatGenie można jak najbardziej nazwać smart-kuwetą. Swoimi funkcjami znacząco przewyższa zwykłą kuwetę, nie musimy dbać o jej regularne opróżnianie, ponieważ robi to sama.

Obraz

Natomiast z czym kojarzy nam się określenie DRM? Prawdopodobnie pierwsze skojarzenie to gry komputerowe i ich zabezpieczenia przed piractwem. Jednak mechanizmy użyte w CatGenie można jak najbardziej określić jako DRM. W celu przeprowadzenia czyszczenia ta inteligenta kuweta potrzebuje odpowiednich środków – żwirek, a raczej specjalne wykonane z plastiku kulki, które go zastępują oraz odpowiedni płyn pozwalający na efektywne czyszczenie. Nie byłoby w tym nic nietypowego, gdyby nie to, że ten płyn sprzedawany jest w wkładach noszących nazwę SaniSolution Smart Cartridge. Co jest niezwykłego w tych wkładach? Posiadają one chip RFID, który zabezpiecza kuwetę przed użyciem innego środka czyszczącego niż ten od producenta.

Z wpisu Jorge Lopeza umieszczonego na stronie medium.com dowiem się, że wkłady ze środkiem czyszczącym posiadają interesujący mechanizm zabezpieczający. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy napełnili je nawet wodą, ale zastosowany w nich chip RFID wykryje, że użyto innej substancji i zablokuje możliwość użycia go w kuwecie. Nie możemy zbytnio z tym nic zrobić, pozostaje nam kupowanie oryginalnych SaniSolution Smart Cartridge od producenta. Chyba, że postanowimy z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi, obejść zabezpieczenia.

Obraz

Łamanie DRM w kuwecie dla kota – brzmi to naprawdę ciekawie. Z pomocą przychodzi na odpowiedni firmware CatGenius, który nie tylko pozwala na obejść zabezpieczenia, ale także umożliwia zmianę fabrycznych ustawień kuwety, chociażby możemy zmniejszyć ilość czyszczeń. Osoby nie chcące korzystać z oryginalnych wkładów powinny zainteresować się również CartidgeGenius. Jego głównym zadaniem jest symulacja obecności oryginalnej substancji w kuwecie.

Jorge Lopez w swoim tekście wspomina, że złamanie zabezpieczeń pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy. Jednak to nie jest głównym celem, kupując kuwetę CatGenie z DRM tak naprawdę nie jesteśmy jej właścicielami, a tylko ją wynajmujemy, zgadzając się na wymagania producenta. Prawdopodobnie wiele osób zbytnio nie zwróci uwagi na jakąś tam kuwetę z DRM, ale to błąd. CatGenie bardzo dobrze pokazuje, co już niedługo może stać się z innym urządzeniami. Może już za kilka lat zabezpieczenia DRM znajdziemy również w podłączonym do Internetu nowym inteligentnym czajniku, czy inteligentnej lodówce.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (91)