TrekBuddy – mapy offline w telefonie
16.07.2011 16:09
Witam, od HotZlotu trochę czasu już minęło, ale człowiek dalej sobie miło wspomina wszystko co z nim związane, zwłaszcza gdy był to pierwszy tego typu zlot dla niego. Poznało się trochę osób na samej imprezie, ale także już podczas dojazdu pociągiem PKP do Słupska – pozdrowienia dla Dimatheus'a, M@ster'a i ola.coeur. W tym właśnie pociągu zaczęły się nasze rozmowy z M@sterem o TrekBuddy, bo byliśmy obydwaj uzbrojeni w mapy trasy pociągu, Słupska i okolic (swoją drogą z dworca PKP do noclegu w Słupsku miałem ~3km i jeśli planując w domu trasę nie było problemów to na miejscu prawda okazała się brutalniejsza i bez TrekBuddy (TB) nie wiem ile zajęło by mi dojście) i dlatego chciałem opisać pokrótce tą aplikację.
Co to jest i z czym to się je.
TrekBuddy to oparta o javę dosyć zaawansowana aplikacja do nawigacji turystycznej działająca w trybie offline. Teoretycznie ruszy na każdym współczesnym telefonie który ją obsługuje, lecz są też specjalne wersje dla Android, Windows Mobile, BlackBerry OS i Symbiana). Pozwala ona nam na zaplanowanie dowolnej trasy, na mapach (lub atlasach) które sami w prosty sposób tworzymy/pobieramy. Prócz telefonu z GPS (lub osobnego odbiornika GPS z bluetooth), aplikacji TrekBuddy i Mobile Atlas Creator (lub innej do tego celu) nie potrzebujemy nic.
Co oferuje nam TrekBuddy: - stworzenie z taniego telefonu, prostego dla przeciętnego Kowalskiego narzędzia GPS, - brak jakichkolwiek opłat za transfer danych, korzystanie z aplikacji, mapy, - informację o położeniu fizycznym, wizualnym, prędkości poruszania, odległości do celu, wysokości na jakiej się znajdujemy, a także innych które wynikają z informacji zawartej na samej mapie (Zumi, Google Maps, UMP‑PL …), - zapisywanie przebytej trasy do odpowiedniego pliku, który możemy wykorzystać następnie do różnych celów (wgranie trasy do Google Maps i innych serwisów), - umieszczanie na mapach dowolnych punktów do których następnie TB nas prowadzi, - geotagowanie zdjęć (które można później np. wrzucić na Panoramio i stamtąd podziwiać po czasie na Google Earth), - tworzenie, planowanie dowolnej trasy składającej się z punktów i późniejsze nawigowanie wzdłuż niej, - wysyłanie smsa z naszymi współrzędnymi, - zajęcie w czasie podróży :) i wiele więcej.
Jak zrobić nasz pierwszy atlas krok po kroku.
Pobieramy TrekBuddy, a nastepnie Mobile Atlas Creator (MOBAC), najnowsza wersja to 1.9 beta 5 która póki co nie oferuje wiele serwisów z mapami tak jak poprzednia wersja 1.8.1 którą nadal można pobrać. Jest też w sieci przerobiona wersja 1.9 oferująca wszystkie mapy co w 1.8.1. Instalujemy, uruchamiamy i robimy kolejno jak na screenie: http://screencast.com/t/v14Ese7F9 Na końcu otrzymamy katalog który w całości wrzucamy na kartę pamięci telefonu, jednocześnie instalujemy TrekBuddy i zaraz po uruchomieniu go zgłosi się komunikatem o brakującym atlasie, który mu wskazujemy z naszej stworzonej mapy ( plik *.tar ).
Jak poruszać się po menu TrekBuddy
W większości telefonach menu główne znajdziemy pod lewym przyciskiem zaraz pod ekranikiem, a w nim: - start – zaczyna wyszukiwać satelity, logować trasę - nawigacja – podmenu z ustawieniami odpowiedzialnymi za nawigację - punkty – tutaj mamy nasze zapisane punkty np. współrzędne domu - trasy – nasze zapisane trasy z TrekBuddy lub wgrane z zewnętrznych aplikacji - zapisz wskazanie GPS – zapisujemy współrzędne z miejsca w którym się dokładnie znajdujemy z możliwością dodania zdjęcia - dodaj wskazany punkt – podobnie jak wyżej, dodajemy punkt do bazy naszych punktów - SMS z współrzędnymi - wybierz mapę – jeśli mamy więcej map w atlasie np. Google i UMP tutaj możemy się przełączać pomiędzy nimi (skrót: klawisz 7) - wybierz atlas – gdy mamy więcej atlasów np. Tatry i jakieś Góry Stołowe - ustawienia – pełno różnorakich mniej i bardziej przydatnych ustawień
W razie jakichkolwiek pytań postaram się odpowiedzieć w komentarzach lub na PW.