UE chce zagwarantować możliwość usunięcia danych z Facebooka

W cieniu ACTA pozostał inny dokument, nad którym obecnie pracuje Unia Europejska. Chodzi o nowy zestaw zasad dotyczących ochrony naszych prywatnych danych, których kopię zdobył Reuters.

Viviane Reding, wiceprezydent Komisji Europejskiej przyznała, że potrzebujemy nowych praw, które będą chronić dane i jednocześnie jednoznacznie i czytelnie określą zasady funkcjonowania takich firm, jak Facebook, na rynku europejskim. Nowe prawo ma więc sprawić, że będziemy czuć się bezpieczni powierzając swoje dane różnym firmom i przyniesiemy im zyski, ale kontrola nad danymi pozostanie w rękach użytkowników. Reding kładła również nacisk na potrzebę uproszczenia prawa, gdyż w obecnych zapisach są paragrafy, które wzajemnie sobie przeczą. Innymi słowy, jeśli wszystko pójdzie jak trzeba, wilk będzie syty i owca cała.

Przede wszystkim nowe zasady dają nieco większe uprawienia regulatorom w przypadku wycieku danych. Urzędnicy muszą być powiadomieni o szczegółach wycieku przez firmę będącą w posiadaniu informacji. Kraje członkowskie mogą ukarać firmę za złamanie prawa unijnego grzywną o wysokości do 1% jej globalnych przychodów.

Co ważne dla użytkowników serwisów społecznościowych, UE zagwarantuje nam „prawo do bycia zapomnianym”, czyli prawo do trwałego usunięcia wszystkich danych zgromadzonych przez daną firmę i rozprowadzonych przez nią w Internecie. Nasze dane muszą być ponadto w pełni przenośne, więc firmy będą musiały postarać się o umożliwienie transferu informacji między sobą (na przykład między LinkedIn a Facebookiem).

Nowe zasady zostaną najprawdopodobniej udostępnione do wiadomości publicznej jutro, a proces legislacyjny zajmie około dwóch lat. Należy spodziewać się, że niektóre rządy, na przykład francuski i niemiecki, mogą nie być zadowolone z przekazania kontroli nad danymi osobowymi urzędnikom w Brukseli. Jednak nie ulega wątpliwości, że w dobie chmur obliczeniowych, przechowywania prywatnych danych na serwerach na wielu kontynentach z możliwością dostępu do nich z każdego miejsca na świecie, prawa regulujące zasady działania firm świadczących takie usługi powinny być jednoznacznie określone. Najlepiej tak, aby użytkownik miał pełne prawo do przeniesienia lub usunięcia wszystkich swoich śladów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (27)