UKE zaleca wprowadzenie IPv6 najpóźniej w czerwcu 2012

Coraz więcej mówi się o IPv6, ale nadal robi się niewiele. Sprawę w swoje ręce postanowił wziąć Urząd Komunikacji Elektronicznej i — na razie prośbą, choć nie wykluczając groźby — namawia operatorów internetowych i dostawców treści do działania.

Wojciech Kowasz

Prezes UKE, Anna Streżyńska, w opublikowanym stanowisku powołuje się przede wszystkim na spodziewaną całkowitą niedostępność nowych adresów IPv4 w Europie już w okolicach maja 2012 roku. Według UKE, problem produkcyjnego wdrożenia adresacji IPv6 przez polskich dostawców usług internetowych jest niezmiernie ważny. Prezes podkreśla jednak, że migracji nie powinno się traktować wyłącznie w kategorii zagrożenia i w kontekście wyczerpywania się puli istniejących adresów. IPv6 to bowiem szereg nowych możliwości, a nie tylko więcej adresów do wykorzystania.

Co konkretne proponuje UKE? Zdaniem Prezes UKE operatorzy internetowi oraz dostawcy treści powinni przygotować się do produkcyjnego udostępnienia usług opartych o protokół IPv6 nie później niż z początkiem czerwca 2012 roku. UKE oczekuje przy tym, że koszty wdrożenia IPv6 nie będą przerzucone na klienta. Jeśli pokojowy apel nie poskutkuje, Prezes UKE zastrzega, że przepisy unijne umożliwiają Urzędowi wymuszenie na operatorach obowiązku dostarczania użytkownikom publicznego adresu IPv6 począwszy od 1 czerwca 2012 roku, a w przypadku usług mobilnych od 1 stycznia 2013 roku.

Portal dobreprogramy już od kilku miesięcy testuje protokół IPv6, stopniowo wdrażając go na kolejnych warstwach sieci i usług. Aktualnie posiadamy już swoją własną, publiczną adresację, która jest rozgłaszana w największych polskich węzłach wymiany ruchu, jak i w światowym Internecie równolegle z naszą istniejącą adresacją IPv4. IPv6 w modelu dual-stack obsługiwane jest już przez nasze routery pracujące pod kontrolą systemu Vyatta oraz przez serwery DNS i, póki co eksperymentalnie, również niektóre serwery webowe.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (18)