US Air Force ucierpi na aktualizacji PlayStation 3
Okazuje się, że nie tylko entuzjaści Linuksa stracą na aktualizacji oprogramowania PlayStation 3, która usuwa możliwość uruchamiania innych systemów operacyjnych.
15.05.2010 13:43
Konsole PS3 były stosunkowo często używane nie do gier komputerowych a do budowy tanich lecz wydajnych klastrów obliczeniowych. Jeden z większych zbudowało laboratorium badawcze Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. W ubiegłym roku pracownicy laboratorium zbudowali linuksowy klaster z 336 konsol PS3, którego moc obliczeniowa wyniosła 53 teraflopsy. Gdy testy wypadły pomyślnie, postanowiono dokupić jeszcze 2200 konsol. W finalnym zamówieniu ze stycznia tego roku zmniejszono jednak tę liczbę do 1700. Warto zaznaczyć, że wybór PS3 był podyktowany wynikami testów, nie był zwariowanym pomysłem naukowców. Przetestowano takie rozwiązania jak Sony BCU-100, IBM Blade Q22 i IBM PowerXCell 8i CAB ale konsola Sony okazała się najlepszym rozwiązaniem. Brano też pod uwagę serwery z podwójnymi, czterordzeniowymi procesorami Xeon. Okazały się one w wielu miejscach wydajniejsze od PS3 jednak ich cena była znacznie wyższa. Finalnie powstał klaster o mocy 500 teraflopsów, złożony z konsol PlayStation 3 podłączonych do podklastra zbudowanego na Xeonach podłączonych do procesorów graficznych GPGPU.
Gdy klaster był już gotowy, okazało się, że Sony wyłączyło możliwość obsługi Linuksa. Oczywiście nie zakłóciło to pracy klastra z dnia na dzień ale postawiło to pod znakiem zapytania jego przyszłość. Nie można go rozbudować gdyż nowe konsole są już zaktualizowane. Nie można także wymienić uszkodzonych konsol gdyż podczas naprawy Sony instaluje zaktualizowane oprogramowanie. W podobnej sytuacji znalazły się też ośrodki akademickie, które wykorzystały PS3 do budowy swoich klastrów. Zapewne więc zapał osób budujących klastry, do wykorzystywania tanich, ogólnie dostępnych produktów zostanie ostudzony i będą one musiały powrócić do kosztownych rozwiązań serwerowych.