Uaktualnienie do Windows 7 i Anytime Upgrade

Opcje uaktualnienia to jeden znajczęściej przewijających się tematów dotyczących każdego nowegosystemu Windows. Nie inaczej jest w przypadku Windows 7 - wieluużytkowników poprzednich wersji zadaje pytania, czy będą moglinabyć tańszą wersję Upgrade oraz czy będą mogli przeprowadzićuaktualnienie bez potrzeby formatowania dysku i tzw. "czystejinstalacji". W związku z tym, że niedawno temat uaktualnieniazaczął dotyczyć także Europejczyków (anulowana wersja E niepozwalała na bezpośrednie uaktualnienie) przedstawiamy zwięźle ikonkretnie możliwe ścieżki migracji z poprzednich wersji Windows do"Siódemki". Pokazujemy także, do jakich edycji można uaktualnić samsystem Windows 7 bez konieczności reinstalacji w ramach programuAnytime Upgrade.

Wojciech Kowasz

03.08.2009 | aktual.: 08.09.2009 16:16

Uaktualnienie to zastąpieniepoprzedniej wersji systemu Windows przez nowy Windows 7. W takimznaczeniu tego słowa do uaktualnienia do Windows 7 uprawnieni sąposiadacze licencji OEM (nabytych z nowym komputerem) lub BOX(pudełkowych) systemu Windows Vista lub Windows XP. Użytkownicystarszych systemów, takich jak Windows 2000, Windows MilleniumEdition itd. nie mogą skorzystać z uaktualnienia - jeśli chcąużywać Windows 7, a ich komputer spełnia wymagania sprzętowe nowegosystemu, muszą zakupić jego pełną wersję.

Inna, szerzej stosowana definicja uaktualnienia to procesinstalacji nowego systemu na już istniejący, poprzedni systemWindows - bez utraty ustawień, programów i dokumentów. Takieuaktualnienie nazywa się często uaktualnieniem "w miejscu" (jegoprzeciwieństwem jest tzw. "czysta instalacja", czyli instalacjanowego systemu na uprzednio wyczyszczony dysk). Uaktualnienia "wmiejscu" mogą dokonać jedynie użytkownicy systemu Windows Vista zService Packiem 1 lub Service Packiem 2. Posiadacze Windows Vista wwersji RTM (bez Service Packa) muszą zainstalować najnowszy ServicePack, by móc przeprowadzić uaktualnienie. Oznacza to także, żeużytkownicy Windows XP muszą liczyć się z czystą instalacją, jeślichcą korzystać z Windows 7.

Istnieje kilka ograniczeń i zasad, o których należy pamiętać przedprzeprowadzeniem bezpośredniego uaktualnienia "w miejscu":

  • dozwolone jest tylko uaktualnienie w ramach jednej architekturysystemu (x86 lub x64)
  • dozwolone jest tylko uaktualnienie w ramach jednej wersjijęzykowej systemu (mowa o podstawowym języku, a nie pakietachjęzykowych)
  • dozwolone jest tylko uaktualnienie w ramach jednego typu systemu(np. nie można uaktualnić systemu Windows Vista z odtwarzaczemWindows Media Player do Windows 7 N bez tego odtwarzacza)
  • nie jest dozwolone uaktualnienie z poprzednich kompilacjitestowych Windows 7

Poniżej prezentujemy tabelkę z edycjami i dozwolonymi ścieżkamiuaktualnienia "w miejscu":

zWindowsVista(SP1lubSP2)doWindows7
HomeBasicHomeBasicHomePremiumUltimateHomePremiumHomePremiumUltimateBusinessProfessionalEnterpriseUltimateEnterpriseEnterpriseUltimateUltimateUltimate

Windows Anytime Upgrade to programrozpoczęty wraz z debiutem systemu Windows Vista. W przeciwieństwiedo tradycyjnego uaktualnienia, Anytime Upgrade kierowany jest doużytkowników już posiadających Windows 7, ale chcących podnieśćjego funkcjonalność poprzez uaktualnienie do wyższej edycji - np. zHome Premium do Ultimate. Zaletą uaktualnienia w ramach AnytimeUpgrade jest fakt, że do całego procesu wystarczy jedynie nowyklucz produktu - po jego wpisaniu od razu można korzystać z nowychfunkcji, nie trzeba reinstalować systemu, nie trzeba czyścić dyskuz programów czy dokumentów.W niektórych krajach klucz uaktualnienia Anytime Upgrade możnanabyć w sklepach on-line, przez co cały proces trwa zaledwie kilkaminut. Niestety w Polsce klucz będzie można nabyć jedynie wpudełkach - w tradycyjnych sklepach lub sklepach internetowych.Niezależnie od tego warto zwrócić uwagę, że dostępne są tylko pewnekombinacje uaktualnień:

zWindows7doWindows7(AnytimeUpgrade)
HomeBasicHomePremiumProfessionalUltimateHomePremiumProfessionalUltimateProfessionalUltimateStarterHomePremiumProfessionalUltimate

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Zobacz także
Komentarze (120)